ΝΒΑ: Φοβερός Γκρίφιν και νίκη για τους Πίστονς, άνετα οι Μπλέιζερς τους Πέλικανς (videos)

2019-01-19T10:58:23+00:00 2019-01-19T10:59:07+00:00.

19/Jan/19 10:58

Οι Πίστονς άντεξαν την απώλεια του Ντράμοντ που έπαιξε μόλις επτά λεπτά και με τον Μπλέικ Γκρίφιν να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ και εννιά ασίστ, πήραν την νίκη με 98-93 επί των Χιτ.

Το Ντιτρόιτ πέταξε μία διαφορά 16 πόντων, οι Χιτ το γύρισαν με 30-12 στην τρίτη περίοδο αλλά δεν άντεξαν παρά τους 20 πόντους (8ασ.) του Ντουέιν Ουέιντ. Ο τελευταίος είχε μία ευκαιρία με τρίποντο να ισοφαρίσει το ματς (10/14 σουτ, αλλά 0/2 τρίποντα), αλλά αστόχησε υπό πίεση. Διαμαρτυρήθηκε για φάουλ αλλά δεν δόθηκε τίποτα.

Στο Πόρτλαντ τώρα, οι Μπλέιζερς κατάφεραν από το πρώτο ημίχρονο να πάρουν διαφορά 16 πόντων από τους Πέλικανς και αυτό τους ώθησε να πάρουν τελικά εύκολα τη νίκη με 128-112 στο Πόρτλαντ.

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 8/20 σουτ και 24 πόντους και ο Τζέικ Λέιμαν με 20 πόντους από τον πάγκο οδήγησαν τους Μπλέιζερς στη νίκη μαζί με τον Σι Τζέι Μακόλουμ (20π.).

Ο Άντονι Ντέιβις … ας πούμε ότι περιορίστηκε μένοντας στους 27 πόντους με επτά ριμπάουντ, ενώ 20 πέτυχε ο Τζρου Χόλιντεϊ.