Μπλέιζερς: Νούρκιτς από άλλον πλανήτη, πάει το σερί των Τζαζ (videos)

2019-01-22T08:18:01+00:00 2019-01-22T08:18:01+00:00.

22/Jan/19 08:18

Ο Γιουσούφ Νούρκιτς έκανε το παιχνίδι της ζωής τους με 22 πόντους, οκτώ ριμπάουντ, επτά ασίστ και έξι μπλοκ (!) και οι Μπλέιζερς πέρασαν από το Σολτ Λέικ Σίτι με 109-104 στο ντέρμπι μεταξύ δύο εκ των πιο “καυτών” ομάδων στη Δύση αυτήν την εποχή.

Οι Μπλέιζερς με 7-3 στα τελευταία δέκα ματς κρατάνε την τρίτη θέση στην περιφέρεια τους, ενώ οι Τζαζ έχασαν για πρώτη φορά μετά έξι σερί επιτυχίες (έπεσαν στην 8η θέση).

Ο Νούρκιτς πέτυχε τους 17 πόντους του στην τρίτη περίοδο όταν οι Μπλέιζερς με +11 πήραν το προβάδισμα το οποίο κράτησαν ως το τέλος. Ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 26 πόντους, οκτώ ασίστ και οκτώ ριμπάουντ έκανε επίσης τη διαφορά.

Πρώτος σκόρερ των Τζαζ ήταν ο “καυτός” Ντόνοβαν Μίτσελ με 36 πόντους (12/28 σουτ πάντως) που έχει 26,9 πόντους το 2019 και εννιά ματς με +24 πόντους! Ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 10 πόντους, 13 ριμπάουντ και τέσσερα μπλοκ. Ο Ρίκι Ρούμπιο επέστρεψε από τραυματισμό με 12 πόντους σε 14 λεπτά ως αναπληρωματικός.