Ουόριορς: “Έβρεξε” τρίποντα από τον “Splash” Τόμπσον, διέλυσαν τους ελλιπείς Λέικερς! (video)

2019-01-22T08:50:53+00:00 2019-01-22T17:04:34+00:00.

22/Jan/19 08:50

Όταν ζεσταίνεται αυτό το παιδί δεν σταματάει με τίποτα. Ο Κλέι Τόμπσον δεν είναι… γήινος, να το ξέρετε αυτό.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο All Star των Ουόριορς πέτυχε 44 πόντους σε μόλις 27 λεπτά στο Staples Center – τους 23 στο τρίτο 12λεπτο όταν η ομάδα του επικράτησε με 45-25 και τους οδήγησε στο θρίαμβο (και την 8η σερί νίκη τους) με 130-111 επί των ελλιπέστατων Λέικερς. Χωρίς ΛεΜπρόν, Ρόντο και Λόνζο Μπολ δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά πράγματα.

Ο Κλέι πέτυχε 10/10 πριν αστοχήσει στο ένα και μοναδικό σουτ τριών πόντων στην τέταρτη περίοδο σημειώνοντας νέο ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ για συνεχόμενα τρίποντα (από το ξεκίνημα των προσπαθειών και όχι ενδιάμεσα).

Ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε 20 πόντους, ο Στεφ Κάτι είχε 11 με 12 ασίστ (2/10 τρίποντα) ενώ ο ΝτεΜάρκους Κάζινς μέτρησε οκτώ (2/9 σουτ), εννιά ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Πρώτος σκόρερ για τους Λέικερς ήταν ο Ίβιτσα Ζούμπατς που πρόσθεσε ακόμα ένα θετικότατο παιχνίδι με 18 πόντους στο ενεργητικό του (τρία ματς σερί με 26, 17, 18), ενώ 17 πέτυχε ο Ίνγκραμ (7/16 σουτ) και 16 ο Κάιλ Κούζμα (7/18).