Ντιρκ Νοβίτσκι: Αποθέωση στη Νέα Υόρκη και ρεκόρ σεζόν στη νίκη των Μάβερικς! (video)

2019-01-31T06:02:45+00:00 2019-01-31T06:02:45+00:00.

31/Jan/19 06:02

Ο Ντιρκ Νοβίτσκι είναι αγαπητός παντού. Αποδείχτηκε και στο ιστορικό Madison Square Garden, όπου χιλιάδες φανς των Νικς σηκώθηκαν όρθιοι για να τον αποθεώσουν, ακόμα και να χειροκροτήσουν και τα καλάθια του! Και δεν ήταν λίγα αυτή τη φορά…

Ο Γερμανός σούπερ σταρ πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 14 πόντους σε 12 λεπτά (5/7 σουτ), ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 16 και οι Μάβερικς πέρασαν χωρίς ιδρώτα με 114-90 από τη Νέα Υόρκη που πλέον μετράει 11 σερί ήττες και έχει το χειρότερο ρεκόρ στο ΝΒΑ! “Tanking” με απόλυτη επιτυχία το λες αυτό…

Ο Λούκα είχε 7/18 σουτ, ενώ ο Ντένις Σμιθ τζούνιορ πέτυχε τριπλ νταμπλ με 13 πόντους, 15 ασίστ και 10 ριμπάουντ, σουτάροντας 5/12.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά οκτώ πόντων από το ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο έκαναν ένα επί μέρους +12 και άντε να τους φτάσεις μετά.

Ο Κέβιν Νοξ με 17 πόντους και ο Τρέι Μπερκ με 16 ήταν οι κορυφαίοι τους σκόρερ.