Μπλέιζερς: Έλαμψαν Λίλαρντ – Μακόλουμ, θρίαμβος επί της φορμαρισμένης Γιούτα (video)

2019-01-31T09:18:39+00:00 2019-01-31T09:18:39+00:00.

31/Jan/19 09:18

Η φορμαρισμένη Γιούτα προερχόταν από ένα 8-1 και το ματς στο Πόρτλαντ προβλεπόταν συναρπαστικό. Φευ. Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτοί ήταν οι Μπλέιζερς που διέλυσαν με 132-105 τους Τζαζ και με σερί τριών νικών παρέμειναν στην τέταρτη θέση, μόλις μία νίκη πίσω από τους “καυτούς” (7-0) Θάντερ…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ με τον Σι Τζέι Μακόλουμ φρόντισαν να απλοποιήσουν την κατάσταση. Ο πρώτος άγγιξε το τριπλ νταμπλ πετυχαίνοντας 36 πόντους (12/21 σουτ), οκτώ ριμπάουντ και 11 ασίστ, ενώ ο “αδελφός” του στην περιφέρεια, Μακόλουμ, έβαλε 30 με 12/17 σουτ!

Ο Μέγιερς Λέοναρντ με 16 πόντους κάλυψε καλά το κενό του τραυματία στο γόνατο (Γιουσούφ Νούρκιτς).

Από το πρώτο 12λεπτο οι Μπλέιζερς πήραν μία μεγάλη διαφορά (45-27) και ποτέ οι Τζαζ δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ πέτυχε 22 πόντους, ενώ 15 μέτρησε ο Ρούντι Γκομπέρ.

Ο Μήτρου-Λονγκ αγωνίστηκε για επτά λεπτά με τους Τζαζ χωρίς να σκοράρει στη μία προσπάθεια που πήρε.