Μπακς: Πέρασαν σαν… παγοθραυστικό από το Τορόντο με κορυφαίο τον Γιάννη (video)

2019-02-01T05:49:29+00:00 2019-02-01T05:49:29+00:00.

01/Feb/19 05:49

Οι Μπακς δεν “κολλάνε” πουθενά. Σαν παγοθραυστικό ένα πράγμα. Και το απέδειξαν για ακόμα μία φορά απέναντι στους ανταγωνιστές τους για την πρώτη θέση στην Ανατολή, Ράπτορς.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 19 πόντους και οι Μπακς πέρασαν από το Τορόντο με 105-92 συμπληρώνοντας μάλιστα τρεις νίκες επί των Ράπτορς φέτος στα τέσσερα μεταξύ τους παιχνίδια!

Χάρη, μάλιστα, σε αυτήν την επιτυχία ξέφυγαν με 1,5 νίκη από το Τορόντο ενώ έσπασαν το σερί των δέκα συνεχόμενων νικών του μέσα στο Καναδά όπου εδώ και δύο χρόνια δείχνει αχτύπητο.

Οι Μπακς ξέφυγαν ακόμα και με 24 πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά σταδιακά οι Ράπτορς ροκάνισαν τη διαφορά φτάνοντας στο 98-92 με περίπου δύο λεπτά να απομένουν στο χρονόμετρο. Εκεί ο Λέοναρντ αστόχησε, ο Γιάννης έβαλε δύο βολές και ποτέ ξανά οι Μπακς δεν απειλήθηκαν.

Ο Έλληνας άσος έμεινε σχετικά χαμηλά αλλά φορτώθηκε με φάουλ (5) και δεν έπαιξε παρά μόλις 28 λεπτά. Μέτρησε όμως 19 πόντους (1/4τριπ.) με εννιά ριμπάουντ, πέντε ασίστ, τέσσερα κλεψίματα και δύο μπλοκ!

Ο Κρις Μίντλετον είχε 18, ενώ την έκπληξη έκανε ο Ντι Τζέι Ουίλσον με ρεκόρ καριέρας 16 πόντους. Ο Πασκάλ Σιακάμ με 28 ήταν ο κορυφαίος των Ράπτορς (12/19 σουτ), ενώ ο Καουάι Λέοναρντ έμεινε χαμηλά με 16 πόντους και 7/20 σουτ, εγκλωβισμένος από την άμυνα των Μπακς.