Λέικερς: Η επιστροφή του “Βασιλιά” έφερε τη νίκη στο θρίλερ του Λ.Α.! (video)

2019-02-01T08:24:39+00:00 2019-02-01T08:24:39+00:00.

01/Feb/19 08:24

Η “Βασιλιάς” επέστρεψε, οι Λέικερς … σώθηκαν! Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε την επανεμφάνιση του (αν και αρχικά είχε δηλωθεί ως “out”) με εντυπωσιακό τρόπο και οι Λέικερς πήραν τη νίκη στο θρίλερ του Λ.Α. με 123-120 στην παράταση έναντι των Κλίπερς…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο ηγέτης των Λέικερς μέτρησε 24 πόντους (9/22 σουτ, 1/6τριπ.), 14 ριμπάουντ και εννιά ασίστ επιστρέφοντας μετά 17 παιχνίδια, στη μακρύτερης διάρκειας απουσία του από παιχνίδια του ΝΒΑ στην 16χρονη καριέρα του. Οι Λέικερς είχαν 6-11 σε αυτό το διάστημα, έπεσαν στην 9η θέση με δύο νίκες διαφορά από τους Κλίπερς αλλά πλέον τη μείωσαν στη μία απάνω στην κατάλληλη στιγμή.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό και οι τυπικά φιλοξενούμενοι Λέικερς (με την εξέδρα να έχει περισσότερους δικούς τους φανς όμως…) παραλίγο να “αυτοκτονήσουν” αφού πέταξαν στα σκουπίδια διαφορά 14 πόντων στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Ακόμα και δύο λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με +7, αλλά οι Κλίπερς δεν τα παράτησαν. Με καλάθια του Λου Ουίλιαμς (πρώτος σκόρερ με 24, ακολούθησε ο Πατ Μπέβερλι με 17) και Μαριάνοβιτς (11π. σε 13′) έφτασαν σε απόσταση αναπνοής και ο Τομπάιας Χάρις με το μοναδικό του τρίποντο στο παιχνίδι – είχε 1/4 τελικά – ισοφάρισε με 35” στο χρονόμετρο.

Στην παράταση, ο ΛεΜπρόν έδωσε προβάδισμα με 120-118 και ο Λανς Στίβενσον (20π.) έκανε το 123-118 με γκολ φάουλ, χτυπώντας στην ίδια φάση τον Μαριάνοβιτς στη μύτη!

Ο Μπράντον Ίνγκραμ πρόσθεσε 19 και ο Ραζόν Ρόντο 14 με 13 ριμπάουντ και επτά ασίστ για τους Λέικερς.