Σπερς: Ρεκόρ από τον Ντέρικ Ουάιτ, δύσκολη νίκη επί των Νετς ! (video)

2019-02-01T09:13:28+00:00 2019-02-01T09:13:28+00:00.

01/Feb/19 09:13

Ο Ντέρικ Ουάιτ εκμεταλλεύεται ως τώρα ιδανικά την ευκαιρία (τύχη) που είχε να παίξει βασικός στους Σπερς. Το επιβεβαίωσε και κατά των Νετς…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο γκαρντ των Σπερς πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 26 πόντους σε μόλις 25 λεπτά (8/13 σουτ, 3/4τριπ.) και η ομάδα του νίκησε με 117-114 τους Νετς που πάλεψαν σκληρά ως το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Για την ακρίβεια μάλιστα ήταν μπροστά μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο αλλά το Σαν Αντόνιο γύρισε το ματς. Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ (20π., 13ριμπ.) ανέλαβε δράση λίγες ώρες μετά την ανακοίνωση πως θα παίξει στο All Star Game για έβδομη φορά και πέτυχε ένα καθοριστικό γκολ φάουλ λίγο μετά την έναρξη του τελευταίου λεπτού.

Ο Σαμπάζ Ναπίερ μείωσε με τρίποντο στον πόντο (15π., 2/9τριπ.) με 5” στο χρονόμετρο, αλλά και πάλι ο Όλντριτζ με εύστοχες βολές κράτησε την απόσταση για την ομάδα του. Ο Ναπίερ πήρε και το τελευταίο σουτ για την παράταση αλλά υπό ασφυκτική πίεση (και ίσως επαφή με αντίπαλο) αστόχησε.

Ο Πάτι Μιλς πέτυχε 17 πόντους κι ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν 15 (10ριμπ.) αλλά με 5/16 σουτ.

Πρώτος σκόρερ για τους Νετς ήταν και πάλι ο Ντ’Άντζελο Ράσελ με 25 πόντους στο ενεργητικό του (9ασ.) ενώ από 18 πέτυχαν ο Τζο Χάρις και ο Ντεμάρε Κάρολ.