NBA: Επική ανατροπή για τους Κλίπερς, ελπίζουν οι Μάτζικ! (videos)

2019-02-03T09:38:21+00:00 2019-02-03T09:38:21+00:00.

03/Feb/19 09:38

Οι Κλίπερς ολοκλήρωσαν μία ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ανατροπή και επικράτησαν των Πίστονς με 111-101! Νέο μεγάλο ματς από τον Νίκολα Βούτσεβιτς των Μάτζικ με ”θύμα” του Νετς.

Στο ΝΒΑ, όλα γίνονται! Και το ματς στο Λος Άντζελες ανάμεσα σε Κλίπερς και Πίστονς ήταν ακόμα μία απόδειξη!

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 17′ να χάνουν με 25 (29-54), όμως στην τελευταία περίοδο (35-14) πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν, φτάνοντας μάλιστα στη νίκη με 10 πόντους διαφορά (111-101)! Έτσι, με 29-24 οι νικητές έμειναν οριακά εντός της 8άδας στην Δύση, την ώρα οι Πίστονς οριακά είναι εκτός playoffs, με 22 νίκες σε 51 ματς.

Φοβερός και τρομερός ο Λου Ουίλιαμς με 39 πόντους και 9 ασίστ! Εντυπωσιακός και ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς, ο οποίος σε μόλις 17′ πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ! Ρέτζι Τζάκσον και Μπλέικ Γκρίφιν είχαν 29 και 24 αντίστοιχα για την ομάδα του Ντιτρόιτ.

Τα 12λεπτα: 22-40, 47-65, 76-87, 111-101

Ελπίζουν οι Μάτζικ

Νίκη που τους δίνουν ελπίδες για τα playoffs της Δύσης πήραν οι Μάτζικ, μετά το 102-89 επί των Νετς στο Ορλάντο. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι νικητές μπόρεσαν και έμειναν σε απόσταση αναπνοής από την 8η θέση, με ρεκόρ 22-31, ενώ οι Νετς είναι 6οι με 28-26.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι, στην τρίτη περίοδο όλα άλλαξαν, με τους Μάτζικ να σκοράρουν 34 και να έχονται μόλις 22! Στην ανατροπή βοήθησε σε μέγιστο βαθμό και ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ. 23 πόντοι και 6 ασίστ από τον All Star Ντ’ Άντζελο Ράσελ.

Τα 12λεπτα: 26-21, 44-48, 78-70, 102-89