Μπακς: Αήττητοι και στο Μπρούκλιν με απίθανο Γιάννη Αντετοκούνμπο! (video)

2019-02-05T05:55:28+00:00 2019-02-05T05:55:44+00:00.

05/Feb/19 05:55

Τίποτα και κανείς δεν σταματάει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους Μπακς που δείχνουν αποφασισμένοι να πάνε στο All Star Break στην κορυφή του ΝΒΑ.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Έλληνας σούπερ σταρ άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 30 πόντους, 15 ριμπάουντ και εννιά τελικές πάσες στο ενεργητικό του – αλλά και τρία μπλοκ- οδηγώντας τους Μπακς σε εύκολη νίκη με 113-94 επί των ελλιπών Νετς στο Μπρούκλιν.

Από το πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήταν καλά για το Μιλγουόκι που έχει τέσσερις νίκες στη σειρά και 9-1 στα τελευταία δέκα ματς. Πήρε διαφορά με εννιά πόντους χάρη κυρίως στην άμυνα του αφού κράτησε τους Νετς στους 42 πόντους.

Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι είχαν 19/20 χαμένα σουτ τριών πόντων, τα πρώτα που επιχείρησαν!

Στην τρίτη περίοδο όμως κρίθηκαν οριστικά τα πάντα, διάστημα στο οποίο οι Μπακς πέτυχαν ένα επί μέρους σκορ 36-22 και πλέον δεν υπήρχε επιστροφή για τους Νετς που εξαιτίας των πολλών τραυματισμών, υποχωρούν.

Ο Μάλκολμ Μπρόγκντον πρόσθεσε 16 πόντους και ο Έρικ Μπλέντσο 15 για τους πρωτοπόρους του ΝΒΑ. Πρώτος σκόρερ των Νετς ήταν ο Ντ’Άντζελο Ράσελ με 18 πόντους (Σαμπάζ Ναπίερ 15), αλλά με κακά ποσοστά ευστοχίας (7/20 σουτ).