Ρόκετς: Με 36 του Χάρντεν πήραν τη νίκη και τον… Σάμπερτ από τους Κινγς (video)

2019-02-07T07:54:28+00:00 2019-02-07T07:54:28+00:00.

07/Feb/19 07:54

O Τζέιμς Χάρντεν έφτασε τα 28 σερί ματς με +30 πόντους βάζοντας 36 στους Κινγκς με 8/13 τρίποντα (!), ο Τζέραλντ Γκριν ισοφάρισε το ρεκόρ σεζόν με 25 και οι Ρόκετς πέρασαν… μαρς από το Σακραμέντο επικρατώντας με 127-101 των Κινγκς.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Σαν μην αρκούσαν όμως οι σουτέρ για το Χιούστον, προχώρησαν σύμφωνα με το ESPN σε συμφωνία για τριπλή ανταλλαγή με τους Κινγκς και τους Καβαλίερς, αποκτώντας από τους πρώτους τον Ιμάν Σάμπερτ. Αναρωτιόμαστε που θα παίξει με Έρικ Γκόρντον, Χάρντεν, Γκριν, Ρίβερς και Κρις Πολ στην περιφέρεια.

Οι Ρόκετς θα δώσουν τον Μπράντον Νάιτ (δεν έπαιξε σχεδόν καθόλου από τη στιγμή που ήρθε από τους Σανς) και τον Μαρκίς Κρις στους Καβαλίερς, ενώ ο Άλεκ Μπερκς (δεύτερο trade φέτος) θα πάει από το Κλίβελαντ στο Σακραμέντο.

Το ματς τέλειωσε ουσιαστικά στη δεύτερη περίοδο, διάστημα στο οποίο οι Ρόκετς πέτυχαν ένα επί μέρος σκορ 44-17 (!), κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 31 πόντους.