Πέλικανς: Σαρωτικός ο Ντέιβις στην επιστροφή του με… αποδοκιμασίες και επευφημίες (video)

2019-02-09T07:59:33+00:00 2019-02-09T07:59:33+00:00.

09/Feb/19 07:59

Ο Άντονι Ντέιβις επέστρεψε μετά εννιά παιχνίδια και έγινε δεκτός με … μισές αποδοκιμασίες, μισές επευφημίες στη Νέα Ορλεάνη. Τι έκανε αυτός; Πέτυχε 32 πόντους σε 25 λεπτά αφού δεν αγωνίστηκε στο τελευταίο 12λεπτο (κατ’ επιλογή αφού προερχόταν από τραυματισμό) και οι Πέλικανς πήραν τη νίκη με 122-117 επί των Τίμπεργουλφς…

Ο “μονόφρυδος” ήταν ασταμάτητος. Μέτρησε 21 με 11/14 δίποντα και 10/11 βολές, ενώ πρόσθεσε εννιά ριμπάουντ και τρία μπλοκ! Το κοινό των Πέλικανς ήταν διχασμένο καθώς αποδοκίμασε τον Ντέιβις, υπήρχαν φορές που το έκανε και όποτε ακουμπούσε την μπάλα, αλλά τον επευφημούσε σε κάθε του καλάθι! Μπερδεμένοι, έτσι; Το χειροκρότημα πάντως επικράτησε.

Παρά την απουσία του στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι κράτησαν τη νίκη με τον Τζρου Χόλιντεϊ να έχει 27 πόντους και εννιά ασίστ και τον Κένριχ Ουίλιαμς που έχει κάνει θετικές εμφανίσεις τον τελευταίο καιρό που παίζει λόγω των ελλείψεων των Πέλικανς (Μουρ, Πέιτον), πρόσθεσε 19 με 4/6 τρίποντα.

Ήταν η δεύτερη στη σειρά νίκη των Πέλικανς που ξεκινάνε μία προσπάθεια να μπουν στα πλέι οφ από το -5 από τους Κλίπερς, ενώ οι Τίμπεργουλφς (Τάουνς 32, Ουίγκινς 23, επέστρεψε ο Τιγκ με 12, δεν έπαιξε πάλι ο τραυματίας Ρόουζ) έχασαν για τέταρτη σερί φορά και υποχωρούν… άτακτα.