ΝΒΑ: Αγγίζουν οκτάδα οι Κινγκς και οι Πίστονς (Video)

2019-02-09T08:56:20+00:00 2019-02-09T08:56:20+00:00.

09/Feb/19 08:56

Οι Κινγκς παλεύουν σθεναρά για να μπουν στα πλέι οφ και ο Χάρισον Μπαρνς τους δίνει νέα πνοή.

Ο πρώην φόργουορντ του Ντάλας έκανε το ντεμπούτο του πετυχαίνοντας 12 πόντους, ο Μπάντι Χιλντ ήταν πρώτος σκόρερ με 23 βάζοντας το καθοριστικό καλάθι στο τελευταίο λεπτό και οι Κινγκς νίκησαν με 102-96 χάρη στο 27-13 που μέτρησαν υπέρ τους στην τελευταία περίοδο επί των Χιτ!

Ο Μπογκντάνοβιτς ήρθε από τον πάγκο και έβαλε 16 πόντους για τους “Βασιλιάδες” που πλέον βρίσκονται μισή νίκη πίσω από τους όγδοους Κλίπερς! Η πρόβλεψη όμως λέει πως οι Κλίπερς δεν θα αντέξουν χωρίς τον Τομπάιας Χάρις οπότε ίσως δούμε μία κούρσα μεταξύ του Σακραμέντο και των Λέικερς!

Οι Χιτ είχαν για πρώτο σκόρερ τον Τζος Ρίτσαρντσον με 21 πόντους, ενώ ο Χασάν Ουάιτσαϊντ μέτρησε 17 πόντους και 19 ριμπάουντ!

Στο Ντιτρόιτ, τώρα, οι Πίστονς έκαναν ένα +12 στην τελευταία περίοδο και απαλλάχθηκαν από την πίεση των Νικς και του Ντένις Σμιθ τζ. που πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 31 πόντους. Δεν μπορεί μόνος του όμως να ανεβάσει τη Νέα Υόρκη που μέτρησε την 15η σερί ήττα της. Tanking…

Αντίθετα, οι Πίστονς πέτυχαν τη νίκη με 120-103, είναι η τρίτη συνεχόμενη και έφτασαν μόλις μισή νίκη από την όγδοη θέση και μία από την έβδομη (Χιτ, Χόρνετς αντίστοιχα) θέση.

Ο Αντρέ Ντράμοντ σημείωσε 29 πόντους (12/15 σουτ) και μάζεψε 20 ριμπάουντ, ενώ Μπλέικ Γκρίφιν πέτυχε 26 και ο Ρέτζι Τζάκσον 20 με 4/5 τρίποντα.