ΕΠΙΚΟΣ Ντόντσιτς, πήρε τους Μαβς στην πλάτη του και υπέταξε τον τρομερό Λίλαρντ!

2019-02-10T23:38:24+00:00 2019-02-11T02:18:55+00:00.

10/Feb/19 23:38

Ο Λίλαρντ έκανε μυθική τρίτη περίοδο, αλλά ο Ντόντσιτς απάντησε αντίστοιχα στην τέταρτη και οδήγησε τους Μάβερικς σε μεγάλη ανατροπή και νίκη επί των Μπλέιζερς στο Ντάλας (102-101)!

Ο Λούκα Ντόντσιτς κάθε μέρα στο ΝΒΑ πετυχαίνει κάτι σπουδαίο. Αυτή τη φορά κατάφερε να… σκεπάσει τον Λίλαρντ και να δώσει τη νίκη στους Μάβερικς με ανατροπή!

Μπορεί ο σταρ των Μπλέιζερς να έκανε τέλεια τρίτη περίοδο, με 21 πόντους, με 8/8 σουτ (από τους 30π. του συνολικά), ώστε το 67-67 του 29′ να γίνει 78-92 στο 36′, αλλά οι Μαβς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη!

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου οι Μπλέιζερς ήταν μπροστά με +15 (81-96), αλλά ο Ντόντσιτς μαζί με τον Χάρνταγουεϊ (24π.) δρομολόγησαν σερί 14-0 (95-96) και το φινάλε ήταν θρίλερ, με τον Σλοβένο να ολοκληρώνει την επική δική του περίοδο, όπου πέτυχε τους 13 εκ των 28 πόντων του (μαζί με 9ριμπ., 6ασ.), με γκολ-φάουλ που εν τέλει έκρινε τα πάντα (102-99)!

Ο Λίλαρντ είχε την ευκαιρία να πει την τελευταία λέξη στα τελευταία δευτερόλεπτα (102-101), αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ και οι Μάβερικς επέστρεψαν στις νίκες για να ανέβουν στο 26-29, ενώ η ομάδα του Πόρτλαντ είναι πλέον στο 33-22.

Δωδεκάλεπτα: 25-24, 47-57, 78-92, 102-101.

Photo credit: Gettyimages