Μάτζικ: Ο Νίκολα Βούτσεβιτς ισοπέδωσε τον Άντονι Ντέιβις! (video)

2019-02-13T06:31:33+00:00 2019-02-13T06:31:33+00:00.

13/Feb/19 06:31

Πόσο συχνά βλέπεις τον Άντονι Ντέιβις να πετύχει μόλις τρεις πόντους με 1/9 σουτ; Σχεδόν ποτέ…

Κι όμως οι Μάτζικ ισοπέδωσαν τους Πέλικανς και τον All Star φόργουορντ, διαλύοντας τους με 108-88 στο Ορλάντο και με τέσσερις σερί νίκες ξαναμπήκαν δυνατά στη διεκδίκηση μίας θέση στα πλέι οφ της Ανατολής (2,5 νίκες απόσταση)!

Ο Ντέιβις είχε 1/9 σουτ στο τρίτο του ματς μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό (δάκτυλο) αλλά και την απαίτηση του να ανταλλαχτεί. Στο πρώτο από αυτά έβαλε 32 πόντους και στη συνέχεια έμεινε στους 14 και τώρα στους τρεις! Έπαιξε μόλις 24 λεπτά αφού οι Μάτζικ κυριάρχησαν από την αρχή.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς ήταν εκπληκτικός μετρώντας 25 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ ο Εβάν Φουρνιέ πρόσθεσε 22 με 3/4 τρίποντα. Ο Τζόναθαν Άιζακ έκανε ρεκόρ καριέρας με 20 πόντους, άλλους τόσους έβαλε ο Άαρον Γκόρντον ενώ ο γνωστός μας Κεμ Μπιρτς πρόσθεσε έξι.

Οι Μάτζικ προηγήθηκαν με 39-11 στην πρώτη περίοδο και 39-17 στο 12λεπτο (16 ο Άιζακ), ενώ στην τρίτη περίοδο έκαναν ένα +14 και η διαφορά εκτοξεύθηκε.

Ο Ιτουάν Μουρ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πέλικανς, ενώ επέστρεψε από τραυματισμό (όπως κι ο Μουρ πριν δύο ματς) ο Τζαλίλ Όκαφορ (9π.).