Πόρτλαντ: Σπουδαίο διπλό κόντρα στους Σίξερς! (videos)

2019-02-23T21:24:39+00:00 2019-02-23T21:24:39+00:00.

23/Feb/19 21:24

Μία τρομερή εμφάνιση και μεγάλη νίκη, πέτυχαν οι Πόρτλαντ Μπλέιζερς εκτός έδρας με 130-115 απέναντι στους Φιλαδέλφεια Σίξερς, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές.

Στο πρώτο ημίχρονο, η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι με τις δύο άμυνες να μην λειτουργούν καθόλου και τελικά οι Μπλέιζερς πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, με 59-56.

Στην τρίτη περίοδο, ουσιαστικά το ματς τελείωσε αφού το Πόρτλαντ πέτυχε 41 πόντους, παραδίδοντας μαθήματα… μπάσκετ και ανέβασε την υπέρ της διαφορά, στο +18 (100-82). Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν ουσιαστικά το προβάδισμα των αντιπάλων τους και τελικά γνώρισαν μία δίκαιη ήττα με 130-115.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Νούρκιτς που έκανε double double με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Λίλαρντ με 17 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ο Καντέρ με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο ΜακΚόλουμ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τους Σίξερς που είναι σε δύσκολη κατάσταση, χωρίς τον τραυματία Εμπίντ στο ρόστερ τους, ξεχώρισε ο -μετά από καιρό- εξαιρετικός Σίμονς με 29 πόντους, 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ και ο Χάρις με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.