Ράπτορς: No Λέοναρντ no… “πάρτι” και ήττα-γκέλα από τους Μάτζικ! (videos)

2019-02-24T23:49:01+00:00 2019-02-24T23:49:01+00:00.

24/Feb/19 23:49

Σημαντική “γκέλα” έκαναν οι Τορόντο Ράπτορς στην έδρα τους χωρίς τον Καουάϊ Λέοναρντ και γνώρισαν άνετη και δίκαιη ήττα, από τους εξαιρετικούς Ορλάντο Μάτζικ με 113-98.

Από το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έδειξαν ένα… “προβληματικό” πρόσωπο με αποτέλεσμα, το Ορλάντο να πάει προηγούμενο στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 53-50.

Στο δεύτερο μέρος, οι Μάτζικ ήταν ακόμα καλύτεροι, λόγω του γεγονότος πως οι Ράπτορς δεν έπαιζαν καθόλου καλή άμυνα και προηγήθηκαν με 80-71. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του ματς στο Τορόντο, το Ορλάντο προηγήθηκε ακόμα και με +17 (100-83), 4′ λεπτά πριν το τέλος και τελικά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την έκπληξη και κέρδισαν με 113-98.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Βούτσεβιτς με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Ρος με 28 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Γκόρντον που παρότι άστοχος (2/11 σουτ) έκανε τα πάντα στο παρκέ, με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από τους ηττημένους Ράπτορς που υπέστησαν σοβαρή “γκέλα” με αυτή την ήττα, ξεχώρισαν ο Λόουρι με 19 πόντους, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ και ο Μαρκ Γκασόλ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για το Τορόντο, δεν αγωνίστηκε ο σταρ της ομάδας, Καουάϊ Λέοναρντ.

Πλέον οι Ράπτορς έχουν ρεκόρ 44-17 και απέχουν 3 νίκες από τους πρώτους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο (14 ήττες), ενώ το Ορλάντο έχει ρεκόρ 28-33 και βρίσκονται μακριά, 2 νίκες από την όγδοη θέση και τα playoffs της Ανατολής.