Νάγκετς: Τεράστιος Γιόκιτς καθήλωσε τους Θάντερ! (video)

2019-02-27T07:58:08+00:00 2019-02-27T07:58:08+00:00.

27/Feb/19 07:58

Τον… ασταμάτητο έχει ο Νίκολα Γιόκιτς και οι Θάντερ το ένιωσαν για τρίτη φορά φέτος, με τους Νάγκετς να επικρατούν με 121-112! Το Ντένβερ έκανε το 3-0 με την Οκλαχόμα Σίτι πετυχαίνοντας την πέμπτη σερί νίκη τους και ένατη στην έδρα τους!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Πλέον βρίσκονται μόλις μία νίκη μακριά από τους Ουόριορς και ακόμα τους απειλούν για το αβαντάζ έδρας της Δύσης. Για την ώρα…

Ο Σέρβος σέντερ έκανε μαγικό παιχνίδι πετυχαίνοντας 36 πόντους με 4/7 τρίποντα και 10/13 βολές, πέντε από τις οποίες συν ένα λέι απ στο τελευταίο ενάμισι λεπτό.

Οι Θάντερ γύρισαν το ματς από το -19, μείωσαν σε 110-106 με σχεδόν δύο λεπτά στο χρονόμετρο, αλλά εκεί “μίλησε” ο Γιόκιτς.

Είχε επίσης δέκα ασίστ και εννιά ριμπάουντ αγγίζοντας το 13ο τριπλ νταμπλ της χρονιάς. Ο Ουίλ Μπάρτον πρόσθεσε 23 κι ο Τζαμάλ Μάρεϊ 20 για τους Νάγκετς που πλέον παίζουν με φουλ σύνθεση, του Αϊζάια Τόμας (11π.) συμπεριλαμβανόμενου.

Οι Θάντερ έμειναν πέντε νίκες πίσω από την κορυφή. Ο Πολ Τζορτζ είχε μεν 25 πόντους αλλά με 7/24 σουτ (3/14 τρίποντα), ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ και εννιά ασίστ. Είχε όμως και παθητικό επτά λαθών. Ο Τζέραμι Γκραντ μέτρησε 21 πόντους με 9/12 σουτ.