Ουέιντ: Κορυφαίος στη νίκη των Χιτ, πρώτος γκαρντ μπλοκέρ όλων των εποχών! (video)

2019-03-05T05:50:45+00:00 2019-03-05T06:25:35+00:00.

05/Mar/19 05:50

Ο Ντουέιν Ουέιντ είναι αποφασισμένος να εγκαταλείψει την ενεργό δράση βάζοντας τους Χιτ στα πλέι οφ. Παράλληλα έβαλε το όνομα του στην κορυφαία θέση των βιβλίων του ΝΒΑ, καθώς έγινε ο πρώτος σε αριθμό μπλοκ στην ιστορία από τα γκαρντ που έχουν παίξει στο παιχνίδι ποτέ. Πάνω κι από τον Μάικλ Τζόρνταν…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο “Flash” πέτυχε τους 14 από τους 23 πόντους του στην τέταρτη περίοδο κι οδήγησε το Μαϊάμι στη νίκη με 114-113 επί των Χοκς, την τρίτη συνεχόμενη για την ομάδα του εντός έδρας που ως τώρα δεν είχε φτάσει σε αυτό το σερί φέτος! Αυτό ήταν το 12λεπτο με τους περισσότερους πόντους του Ουέιντ φέτος.

Με τα δύο μπλοκ που έκανε, δε, προσπέρασε τον “Air” στη λίστα των γκαρντ με τα περισσότερα μπλοκ όλων των εποχών στο ΝΒΑ!

Χάρη σε αυτή τη νίκη το Μαϊάμι έπιασε τους Χόρνετς και τους Μάτζικ στην 8η θέση της Ανατολής.

Ο Τζος Ρίτσαρντσον πρόσθεσε 19 πόντους κι ο Τζάστις Ουίνσλοου άλλους 18 για τους γηπεδούχους, ενώ πρώτος σκόρερ για τους Χοκς ήταν ο Βινς Κάρτερ με 21 πόντους, όλους με σουτ τριών πόντων (7/11)!

Κορυφαίοι δηλαδή στο γήπεδο ήταν ένα 42χρονος κι ένας 37χρονος…