ΝΒΑ: Άλμα προς την “postseason” από τους Σπερς (Video)

2019-03-05T07:47:19+00:00 2019-03-05T07:47:19+00:00.

05/Mar/19 07:47

Οι Σπερς άφησαν πίσω την “εφιαλτική” περίοδο της διεξαγωγής του ετήσιου ροντέο στο Σαν Αντόνιο όταν μέτρησαν ρεκόρ 1-7 (χειρότερο όλων των εποχών αυτήν την περίοδο του χρόνου) και με 104-103 επί των Νάγκετς έκαναν άλμα πρόκρισης στην “postseason”!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους και έτσι ξέφυγαν με τρία παιχνίδια διαφορά από τους ένατους Σακραμέντο Κινγκς, απόσταση η οποία βάσει λογικής δύσκολα θα καλυφθεί παρότι απομένουν 17 παιχνίδια.

Το ματς ήταν στα χέρια των “Σπιρουνιών” που προηγήθηκαν με 104-94 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά οι Νάγκετς απάντησαν με τρία σερί τρίποντα, τα δύο από τον Τζαμάλ Μάρεϊ! Οι Σπερς έχασαν το κρίσιμο σουτ, αλλά οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε τρεις προσπάθειες για τη νίκη με τελευταία αυτή του Γκάρι Χάρι στην εκπνοή!

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν πέτυχε 24 πόντους κι ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ πρόσθεσε 22 για τους Σπερς ενώ ο Μάρεϊ με 25 πόντους (6/10 τρίποντα, τα τρία στα τελευταία τέσσερα λεπτά) και ο Νίκολα Γιόκιτς με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ (6ασ.) ήταν οι κορυφαίοι των Νάγκετς που έχασαν για τρίτη σερί φορά! Μαζί νομίζουμε χάθηκε και το τρένο της πρώτης θέσης στη Δύση…