Γκρίζλις: Απίθανος Μάικ Κόνλεϊ σταμάτησε τους Μπλέιζερς (Video)

2019-03-06T08:39:56+00:00 2019-03-06T08:39:56+00:00.

06/Mar/19 08:39

Ο Μάικ Κόνλεϊ απέμεινε μόνος στο Μέμφις μετά την ανταλλαγή του Μαρκ Γκασόλ. Είναι ο “franchise” παίκτης του και το αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία…

Ο έμπειρος γκαρντ “εκτοξεύθηκε” με ρεκόρ καριέρας 40 πόντους, πετυχαίνοντας τους 19 από αυτούς στην τέταρτη περίοδο όταν οι Γκρίζλις με επί μέρους σκορ 38-25 πήραν τη νίκη με 120-111 από τους Μπλέιζερς!

Ο Κόνλεϊ είχε 6/7 τρίποντα (!) και μαζί με τον Ντελόν Ράιτ που μέτρησε 25 πόντους σε 26 λεπτά από τον πάγκο, συνέθεσαν το δίδυμο του “backcourt” που νίκησε το αντίστοιχο των Μπλέιζερς (Λίλαρντ 24 με οκτώ ασίστ, Μακόλουμ 27).

Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας πρόσθεσε 17 με 6/7 σουτ, ενώ ο Γιοάκιμ Νόα είχε ένα ακόμα καλό βράδυ στο Μέμφις με εννιά πόντους, δέκα ριμπάουντ, επτά ασίστ και δύο κλεψίματα. Ακόμα πιο ουσιαστικό για τους δύο σέντερ των Γκρίζλις ήταν ότι σταμάτησαν τους αντίστοιχους του Πόρτλαντ, με τον Νούρκιτς να μένει στους έξι πόντους (10ριμπ., 9ασ.) και τον Ενές Καντέρ στους 11.