Λου Ουίλιαμς: Ο GOAT των “έκτων” παικτών, θρίαμβος των Κλίπερς με τους Σέλτικς (Video)

2019-03-12T06:13:30+00:00 2019-03-12T06:35:53+00:00.

12/Mar/19 06:13

Οι Κλίπερς διέλυσαν με 140-115 τους Σέλτικς, ο Λου Ουίλιαμς πέτυχε 34 πόντους και έτσι έγινε ο… GOAT των “έκτων” παικτών στην ιστορία του ΝΒΑ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο “γλυκός Λου” ξεπέρασε τον Ντελ Κάρι – πατέρα του Στεφ- που βρισκόταν μπροστά στην πρωτότυπη αυτή λίστα των λεγόμενων αναπληρωματικών, όπως και τον Τζαμάλ Κρόφορντ πριν δύο παιχνίδια. Ο Κρόφορντ συνεχίζει να βάζει με τη φανέλα των Σανς, αλλά δεν σκοράρει πλέον τόσο όσο ο Ουίλιαμς!

Το ματς ξέφυγε γρήγορα από τα χέρια των Σέλτικς τη στιγμή που “ζεστοί” Κλίπερς– πέμπτη σερί νίκη- αποδεικνύουν πως μπορούν να κάνουν ζημιές. Ο Ντανίλο Γκαλινάρι πέτυχε 25 πόντους κι ο Μόντρεζλ Χάρελ 20 συμπληρώνοντας έτσι τη βασική τριάδα των διακριθέντων για τους γηπεδούχους.

Προηγήθηκαν με 13 πόντους στο ημίχρονο και σε κανένα σημείο δεν άφησαν τους Σέλτικς να απειλήσουν. Ούτε σε ένα 12λεπτο δεν είδαμε μπροστά στο σκορ τη Βοστόνη.
Ο Τέρι Ροζίερ με 26 πόντους (6/9 τρίποντα) ερχόμενος από τον πάγκο όπως ο Ουίλιαμς βεβαίως, ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σέλτικς ενώ ο Κάιρι Ίρβινγκ πρόσθεσε 18 με 11 ασίστ κι ο Τζέιλεν Μπράουν 22 πόντους.

Ήταν η πρώτη ήττα των Σέλτικς μετά τρεις επιτυχίες στη σειρά και παραμένουν στην 5η θέση της Ανατολής.