Πίστονς: “Εφιαλτικό” δεύτερο ημίχρονο στο Μαϊάμι! (photo)

2019-03-14T15:20:31+00:00 2019-03-14T15:20:31+00:00.

14/Mar/19 15:20

Οι Ντιτρόιτ Πίστονς, γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα, αυτή την φορά από τους Μαϊάμι Χιτ με 108-74 και παράλληλα έγραψαν αρνητική ιστορία.

Η ομάδα του Ντουέιν Κέϊσι πριν τα παιχνίδια με Νετς και Χιτ εκτός έδρας και τις δύο ισάριθμες μεγάλες ήττες, είχε 8/9 νίκες και έδειχνε σε τρομερή κατάσταση, λίγο πριν το φινάλε της regular season.

Πάντως, το χθεσινό ματς στο Μαϊάμι το οποίο οι Πίστονς έχασαν “με κάτω τα χέρια” με 108-74, θα κάνει καιρό να ξεχαστεί από τους ανθρώπους του συλλόγου, λόγω του τραγικού δεύτερου ημιχρόνου, που πραγματοποίησαν ο Μπλέικ Γκρίφιν και οι συμπαίκτες του.

Το Ντιτρόιτ στα 24 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, σημείωσε μόλις 25 πόντους ισοφαρίζοντας την χειρότερη επίδοση σε πόντους στην ιστορία του σε ημίχρονο αγώνα NBA, κάτι πολύ λογικό αφού σούταρε με 6% από τα 7,25 και με 24% στα δίποντα.

Όπως καταλαβαίνει κανείς, με τέτοια ποσοστά το τελικό -34, για την ιστορική ομάδα της Ανατολής ήταν ιδιαίτερα τιμητικό και καλούνται ο κόουτς Κέϊσι και οι παίκτες του να… συνέλθουν άμεσα, γιατί η είσοδος στα playoffs μπορεί να είναι κοντά, αλλά ακόμα δεν έχει εξασφαλιστεί και η εικόνα των Πίστονς στα δύο τελευταία παιχνίδια, είναι ιδιαίτερα προβληματική ειδικά στην επίθεση όπου σκοράρουν 74,5 πόντους κατά μέσο όρο.