ΝΒΑ: Οι Χόρνετς πήραν το ντέρμπι για τα πλέι οφ, πέρασε το Πόρτλαντ από τη Νέα Ορλεάνη (Video)

2019-03-16T08:30:22+00:00 2019-03-16T08:30:22+00:00.

16/Mar/19 08:30

Οι Χόρνετς άντεξαν στην αντεπίθεση που εξαπέλυσε ο Μπράντλεϊ Μπιλ (40π., 7/13τριπ.) κι οι Ουίζαρντς στην τέταρτη περίοδο και με το 116-110 παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι μίας θέσης για τα πλέι οφ της Ανατολής!

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα +11 στην τέταρτη περίοδο αλλά δεν ήταν αρκετό για να ολοκληρώσουν την ανατροπή κι έτσι οι Ουίζαρντς φαίνεται πως χάνουν την postseason αφού έμειναν 3,5 νίκες πίσω από την 8η θέση.

Αντίθετα η Σάρλοτ που είχε για κορυφαίο τον Κέμπα Ουόκερ με 28 πόντους (Λαμπ 18) έμεινε κολλημένη με ένα ματς απόσταση από τους όγδοους Χιτ και μαζί με τους Μάτζικ διεκδικούν αυτήν την τελευταία θέση.

Στη Νέα Ορλεάνη τώρα, οι Πέλικανς δεν είχαν τον Άντονι Ντέιβις στη σύνθεση και παρά το ρεκόρ καριέρας με 45 πόντους από τον Τζούλιους Ραντλ (20/34 σουτ, αλλά 3/11 βολές), δεν κατάφεραν να νικήσουν τους Μπλέιζερς που πέρασαν με 122-110 χάρη σε ένα +13 στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ πέτυχε 24 πόντους, ο Σι Τζέι Μακόλουμ πρόσθεσε 23 ενώ από 17 μέτρησαν ο Ρόντνεϊ Χουντ και ο Ενές Καντέρ για τους Μπλέιζερς που κρατάνε ακόμα την 4η θέση στη Δύση από τους Θάντερ (μισή νίκη απόσταση).