Τζέιμς Χάρντεν: “Εξωγήινη” εμφάνιση με 61, “κατάπιε” στο τέλος τους Σπερς! (Video)

2019-03-23T07:19:17+00:00 2019-03-23T07:19:17+00:00.

23/Mar/19 07:19

Μήπως ο Τζέιμς Χάρντεν είναι ένας… εξωγήινος με μούσια; Μήπως γινόμαστε μάρτυρες μίας εκ των πιο εντυπωσιακών σεζόν στο σκοράρισμα ever;

Ο “μουσάτος” πέτυχε 61 πόντους ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του (από φέτος) και με μία επική εμφάνιση που έφτασε ως τα τελευταία λεπτά, “κατάπιε” τους Σπερς οδηγώντας τους Ρόκετς σε περήφανη νίκη με 111-105! Ουσιαστικά, όχι μαθηματικά, οι Ρόκετς “κλείδωσαν” το αβαντάζ έδρας (+3 απόσταση από τον πέμπτο) και ειδικά νικώντας μία ομάδα που πήγαινε να το διεκδικήσει.

Δεν είναι μόνο οι 27 πόντοι στην πρώτη περίοδο. Δεν αρκούν για να περιγράψουμε τι έκανε ο Χάρντεν τα ποσοστά ευστοχίας του (9/13 τρίποντα, 14/17 βολές, 19/32 σουτ συνολικά). Είναι και το γεγονός ότι όταν οι Σπερς προηγήθηκαν με 100-94, πέτυχε 13 συνεχόμενους πόντους σε ένα επί μέρους σκορ 13-2 σε δύο λεπτά (45′-47′), “καθαρίζοντας” ουσιαστικά και πρακτικά τη νίκη!!!

– Ο Χάρντεν έγινε ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με τουλάχιστον οκτώ ματς +50 πόντων
– Ο δεύτερος που πετυχαίνει σε τουλάχιστον έξι ματς +55 πόντους
– Ο τέταρτο με πολλαπλά παιχνίδια των 60 πόντων

Ο Κρις Πολ έβαλε 18 για τους Ρόκετς που όλοι μαζί οι υπόλοιποι έβαλαν 50!

Οι Σπερς έμειναν όγδοοι για την ώρα αλλά με μικρές αποστάσεις ως την 5η θέση. Κορυφαίος τους ήταν ο Μπριν Φορμπς με 20 πόντους (3/3 τρίποντα), 18 έβαλε ο Ντέρικ Ουάιτ αλλά δεν βοήθησαν τόσο πολύ ο ΝτεΡόζαν (16 αλλά με 7/19 σουτ) κι ο Όλντριτζ (10π.).