NBA: Ξεπέρασε τον Πέτζα ο Χιλντ, νίκησαν οι Κινγκς! (videos)

2019-03-24T10:53:45+00:00 2019-03-24T11:50:07+00:00.

24/Mar/19 10:53

Οι Σανς προσπάθησαν, όμως οι Κινγκς έφτασαν τελικά στη νίκη, στη μεγάλη βραδιά του Μπάντι Χιλντ! ”Πέρασαν” από το Μέμφις οι Τίμπεργουλβς.

To Σακραμέντο πανηγύρισε μία ακόμα εντός έδρας νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στους Σανς με 112-103. Οι Κινγκς έφτασαν τις 36 νίκες σε 72 ματς και συνεχίζουν να βρίσκονται εκτός 8άδας, έχοντας 5 ήττες περισσότερες από τους Σπερς. Όσο για τους Σανς, έχουν πλέον ρεκόρ 17-57.

Αν και οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς (19-32), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στη τρίτη περίοδο και έκτοτε δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Το σημαντικότερο της βραδιάς ήταν το νέο ρεκόρ στην ιστορία των Κινγκς, με τον Μπάντι Χιλντ να φτάνει τα 242 φετινά τρίποντα (είχε 7/14) και να ξεπερνάει τα 241 του Πέτζα Στογιάκοβιτς!

Μαζί με τον Χάρισον Μπαρνς, ήταν οι κορυφαίοι των νικητών με 25 πόντους, με τον Ντέβιν Μπούκερ να έχει 32 πόντους και 10 ασίστ.

Τα 12λεπτα: 19-32, 47-53, 79-75, 112-103

Πέρασαν από το Μέμφις οι Γκρίζλις

Στο πιο αδιάφορο ματς της βραδιάς, οι Γκρίζλις (29-44) δεν κατάφεραν να προστατεύσουν την έδρα του και γνώρισαν την ήττα με 112-99 από τους Τίμπεργουλβς (33-40).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την διαφορά στη τρίτη περίοδο με επιμέρους 35-18, ενώ είχαν σε… κέφια τον Καρλ Άντονι Τάουνς με 33 πόντους και 23 ριμπάουντ, ενώ τους 22 έφτασε ο Άντριου Ουίγκινς. 23 και 20 είχαν Μάικ Κόνλεϊ και Γιόνας Βαλαντσιούνας αντίστοιχα.

Όσο για τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, έμεινε στο παρκέ για 26′ και σκόραρε 8 πόντους, εχώ είχε 5 ριμπάουντ και μία ασίστ.

Τα 12λεπτα: 25-25, 50-49, 68-84, 99-112