ΝΒΑ: 12 λεπτά χωρίς καλάθι οι Σίξερς, νίκη για πλέι οφ οι Μάτζικ! (Video

2019-03-26T06:50:45+00:00 2019-03-26T06:50:45+00:00.

26/Mar/19 06:50

Οι Μάτζικ ήθελαν απελπισμένα τη νίκη κατά των Σίξερς που μάλλον έχουν κλειδώσει την τρίτη θέση στην Ανατολή. Δικαιολογεί αυτό όμως, το γεγονός ότι έκαναν σχεδόν 12 ολόκληρα λεπτά να βάλουν καλάθι εντός πεδιάς; Κι όμως έγινε…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι “Μάγοι” νίκησαν με 119-98 τη Φιλαδέλφεια – που έπαιξε χωρίς τον Μπεν Σίμονς (γαστρεντερίτιδα) στο Ορλάντο και όλα τα οφείλουν στο διάστημα μεταξύ του έβδομου λεπτού στην τρίτη περίοδο ως το αντίστοιχο της τέταρτης όπου έκαναν ένα επί μέρους σκορ 30-5 με τους Σίξερς να αστοχούν σε 15 σερί σουτ!!!
Από το 78-77 το σκορ έγινε 108-82 όταν ο ρούκι Ζάιρ Σμιθ (Νο16 ανταλλαγή από τους Σανς) πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ΝΒΑ καθώς τελικά ο Μπρετ Μπράουν τον χρησιμοποίησε παρότι δεν προέβλεπε κάτι τέτοιο μετά τον τραυματισμό του παίκτη στην αρχή της προετοιμασίας.

Ευρωπαϊκά ήταν τα χέρια που έκαναν τη διαφορά για τους Μάτζικ που τώρα απέχουν μισή νίκη από τους όγδοους Χιτ.
Ο Νίκολα Βούτσεβιτς πέτυχε 28 πόντους (11ριμπ.), ενώ ο Εβάν Φουρνιέ είχε 24 (7ασ.) κι ο Μάικλ Κάρτερ Ουίλιαμς 15 (εκεί έπαιζε;).

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των Σίξερς που σούταραν με 60% στο πρώτο ημίχρονο (60-57 υπέρ τους) αλλά με 39% στο δεύτερο.