Μπλέιζερς: Συγκλονιστική νίκη στη δεύτερη παράταση με Νετς στη σκιά του τραυματισμού του Νούρκιτς (Video)

2019-03-26T08:50:26+00:00 2019-03-26T08:50:26+00:00.

26/Mar/19 08:50

Οι Μπλέιζερς νίκησαν με 148-144 τους Νετς στη δεύτερη παράταση, αλλά τα πάντα επισκιάστηκαν από το σοβαρό τραυματισμό του Γιουσούφ Νούρκιτς.

Και τι ειρωνεία: Ο Βόσνιος σέντερ ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων σε ένα από τα καλύτερα φετινά του ματς (32π., 16 ριμπάουντ, 4μπλοκ), κάνοντας οριστική την πρόκριση της ομάδας του στα πλέι οφ, μάλλον με αβαντάζ έδρας (2,5 νίκες από τους πέμπτους Τζαζ)!

Ο Νούρκιτς μάλιστα χτύπησε κατά τη διάρκεια της δεύτερης παράτασης παίζοντας συνολικά 34 λεπτά. Ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 31 πόντους (αλλά 4/16 τρίποντα) και 12 ασίστ ήταν ο συμπαραστάτης του Βόσνιου ενώ 20 έβαλε ο Σεθ Κάρι και 18 ο Ρόντνεϊ Χουντ αμφότεροι ερχόμενοι από τον πάγκο. Ο πρώτος είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, αλλά 3,5” πριν το τέλος έχασε τη μία από τις δύο βολές που κέρδισε.
Ο Μακόλουμ παρέμεινε εκτός αλλά θα είναι έτοιμος σύντομα.

Ο Ντ’Άντζελο Ράσελ πρόσθεσε ακόμα ένα σπουδαίο παιχνίδι με 39 πόντους στο ενεργητικό του (3/14τριπ., αλλά και 9ριμπ., 8ασ.). αλλά αυτή τη φορά δεν συνοδεύτηκε από νίκη.
Οι Νετς (7η θέση) ωστόσο κρατάνε μία απόσταση 2,5 αγώνων από τους ένατους Μάτζικ ενώ ισοβαθμούν με τους Πίστονς. Ράπτορς ή Σίξερς (αντίστοιχα ως έβδομοι ή έκτοι) θα είναι οι αντίπαλοι τους στα πλέι οφ με μειονέκτημα έδρας σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα.