ΝΒΑ: Αμφισβητούμενο φάουλ στην εκπνοή… γκρέμισε τους έξαλλους με τους διαιτητές Ουόριορς! (Video)

2019-03-30T07:05:17+00:00 2019-03-30T07:05:17+00:00.

30/Mar/19 07:05

Ο Στεφ Κάρι δεν τα παράτησε ποτέ. Έβαλε τρία από τα 11 τρίποντα του (!) στα τελευταία δύο λεπτά της παράτασης στη Μινεσότα, το ένα μάλιστα από τη γωνία σχεδόν στην εκπνοή για να στείλει το ματς στη δεύτερη παράταση. Οι διαιτητές το… είδαν αλλιώς.

Στην επαναφορά των Τίμπεργουλφς με 0,5” να απομένει, εις εκ των ρέφερι σφύριξε φάουλ κατά του Κέβιν Ντουράντ που φαίνεται να εμποδίζει τον Καρλ Άντονι Τάουνς που πήγαινε για το άλεϊ ουπ.

Ο σέντερ των “Λύκων” έβαλε τη μία βολή και με 131-130 έδωσε τη νίκη στην ομάδα του που έφερε τους πρωταθλητές ισόβαθμους ξανά με τους Νάγκετς στην κορυφή της Δύσης!

Μάταιες οι διαμαρτυρίες των Ουόριορς: “Ο μικρός μου αδελφός δεν θα έδινε αυτό το φάουλ”, σχολίασε δηκτικά ο Κέβιν Ντουράντ ο οποίος πέτυχε ένα τρίποντο 5” πριν το τέλος της παράτασης, αλλά ακυρώθηκε επειδή οι διαιτητές σταμάτησαν τη φάση λίγο πριν σουτάρει! Αμέσως μετά έβαλε το απίθανο τρίποντο της ισοφάρισης ο Κάρι που τέλειωσε το ματς με 37 πόντους (11/19 τρίποντα)!

Ο Άντριου Ουίγκινς μέτρησε 24 πόντους αλλά έχασε δύο ευκαιρίες να τελειώσει το ματς στην κανονική διάρκεια όταν και πάλι ο Κάρι το έφερε σχεδόν μόνος του στα ίσια. Με 15 τέλειωσε ο Τάουνς ενώ ο Τζος Οκόγκιε μέτρησε 21 και ο Τζάρεντ Μπέιλες 17 για τους αδιάφορους βαθμολογικά Τίμπεργουλφς.

Ο Ντουράντ είχε 23 με 8/22 σουτ, 12 ριμπάουντ και επτά ασίστ, ενώ ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 20. Οι Ουόριορς έχουν την ισοβαθμία με τους Νάγκετς υπέρ τους…