NBA: Έτοιμοι για playoffs Νετς και Πίστονς! (videos)

2019-03-31T09:08:47+00:00 2019-03-31T09:10:49+00:00.

31/Mar/19 09:08

Αποφασιστικό βήμα για τηγ παρουσία τους στα playoffs έκαναν Νετς και Πίστονς!

Στην 7η θέση της ανατολικής περιφέρειας βρίσκονται οι Νετς, μετά και τη νίκη τους επί των Σέλτικς με 110-96 στο Μπρούκλιν. Έτσι, ανέβηκαν στο 39-38 και έχουν μπει για τα καλά στον… χαμό της βαθμολογίας, για τις θέσεις 6 έως 8!

Σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 12 πόντων και ουσιαστικά ”καθάρισαν” την ομάδα της Βοστώνη, η οποία μετράει 45 νίκες και 32 ήττες και πλέον θα παλέψει με τους Πέισερς για τη τέταρτη θέση!

Ο Ντ’ Άντζελο Ράσελ συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις, έχοντας αυτή τη φορά 29 πόντους και 10 ασίστ. Τους 19 έφτασε για τους Σέλτικς ο Γκόρντον Χέιγουορντ.

Τα 12λεπτα: 17-21, 49-48, 82-70, 110-96

Νίκη… playoffs και οι Πίστονς!

Στη ”μάχη” της Ανατολής και οι Πίστονς, οι οποίοι έκαναν το καθήκον τους απέναντι στους Μπλέιζερς, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 99-90.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έφτασαν την διαφορά σε ”διψήφια” επίπεδα και έφτασαν στο αποτέλεσμα, που τους ανέβασε στην 6η θέση και το 39-37! Όσο για την ομάδα του Πόρτλαντ, θα παλέψει μέχρι τέλους με τους Ρόκετς, για την τρίτη θέση της Δύσης (48-28).

Ρέτζι Τζάκσον με 28 πόντους και Άντρε Ντράμοντ με 22 πόντους-19 ριμπάουντ, ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τους Ντάμιαν Λίλαρντ (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Ενές Καντέρ (2ο πόντοι, 15 ριμπάουντ) να προσπαθούν για τους Μπλέιζερς, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Τα 12λεπτα: 11-14, 31-34, 66-59, 99-90