Σέλτικς: Ίρβινγκ και Χόρφορντ “χάλασαν” το τελευταίο ματς του Ουέιντ στη Βοστόνη! (Video)

2019-04-02T07:01:05+00:00 2019-04-02T07:01:05+00:00.

02/Apr/19 07:01

Τον τίμησαν δεόντως. Μέχρι κι ένα κομμάτι από το παρκέ του ιστορικού Μπόστον Γκάρντεν έδωσαν στον Ντουέιν Ουέιντ ως δώρο πριν το τελευταίο του παιχνίδι στη Βοστόνη. Ε, δεν θα του χάριζαν και τη νίκη…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Κάιρι Ίρβινγκ πέτυχε 25 πόντους κι ένα γκολ φάουλ που έκρινε το ματς περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος (για το +6) κι ο Αλ Χόρφορντ σημείωσε το δεύτερο τριπλ νταμπλ καριέρας με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ, οδηγώντας τους Σέλτικς στη νίκη με 110-105.

Έτσι απλά αποχαιρέτησαν τον “Flash” αν και υπάρχει ένα σενάριο που θα τους φέρει στα πλέι οφ, αν οι Χιτ τερματίσουν 8οι και αποκλείσουν τους Μπακς στον πρώτο γύρο. Βλέπουμε ως τότε όμως.

Οι Σέλτικς πήραν διαφορά 19 πόντων στην πρώτη περίοδο και οι Χιτ σιγά σιγά ροκάνισαν τη διαφορά φτάνοντας ως το 103-100 όπου εκεί ο Ίρβινγκ πέτυχε το καθοριστικό καλάθι. Παραμένουν στην 8η θέση με μόλις μισή νίκη “ανάσα” από τους ένατους Μάτζικ αλλά βλέπουν και πιο πάνω (μισή νίκη μπροστά τους οι Νετς, μία οι Πίστονς στην 6η θέση).

Ο Ουέιντ έβαλε 17 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ κορυφαίος για το Μαϊάμι ήταν ένας άλλος έμπειρος γκαρντ, ο Γκόραν Ντράγκιτς που σημείωσε 30 πόντους (12/20 σουτ) με πέντε ασίστ κι άλλα τόσα κλεψίματα!

Στους 19 με 14 ριμπάουντ σταμάτησαν ο Μπαμ Αντεμπάγιο που εδώ και καιρό έχει “φάει” τη θέση του βασικού σέντερ από τον ακριβοπληρωμένο Χασάν Ουάιτσαϊντ.

Δείτε τι έγινε στη Βοστόνη πριν το παιχνίδι και κατά τη διάρκεια αυτού…