Μπακς: Μυθική εμφάνιση του MVP Γιάννη, οριστικά ΠΡΩΤΟΙ σε όλο το ΝΒΑ!!! (Video)

2019-04-05T05:48:55+00:00 2019-04-05T06:00:19+00:00.

05/Apr/19 05:48

Είναι οι πρώτοι στο ΝΒΑ! Είναι ο πρώτος στο ΝΒΑ!!!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε μία μυθική εμφάνιση επιπέδου MVP (δεν το χάνει!) μέσα στη Φιλαδέλφεια οδηγώντας τους Μπακς σε περήφανη νίκη με 128-122 επί των Σίξερς κι έτσι κλείδωσαν οριστικά και αμετάκλητα το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας μέχρι το τέλος των πλέι οφ!

Τρία ματς πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου, το Μιλγουόκι προηγείται με ισάριθμο αριθμό νικών των Ράπτορς οπότε και να χάσουν αυτά τα παιχνίδια θα μείνουν πρώτοι αφού έχουν υπέρ τους το “tiebreak”.

Ο Αντετοκούνμπο – ή μήπως απλά να λέμε ο MVP (;) – πέτυχε 45 πόντους με 16/21 βολές, 13/22 σουτ (3/7τριπ.), 13 ριμπάουντ, έξι ασίστ και πέντε μπλοκ, χωρίς να υποπέσει σε λάθος παρακαλώ! Νίκησε έτσι τον Τζοέλ Εμπίντ σε ένα απίστευτο “duel” με τον Καμερουνέζο να μετράει 34 πόντους, 13 ριμπάουντ και 13 ασίστ (3 μπλοκ). Τι είδαμε σε αυτό το ματς, πραγματικά…
Οι Σίξερς έπαιξαν χωρίς τον Τζίμι Μπάτλερ (μέση), ενώ ο Έρικ Μπλέντσο αποβλήθηκε στο 3ο μόλις λεπτό επειδή διαπληκτίστηκε με τον Εμπίντ.

Το ματς κρίθηκε στο φινάλε. Οι Μπακς γύρισαν από το 102-95 χάρη στον Γιάννη. Ο Τζορτζ Χιλ (20π.) ισοφάρισε 119-119 και ο ίδιος έδωσε το προβάδισμα από ασίστ του Αντετοκούνμπο με ένα λεοτό στο χρονόμετρο. Αμέσως μετά μπλόκαρε για τέταρτη φορά (!) τον Εμπίντ και πάσαρε στον Στέρλινγκ Μπράουν για το 123-119 με 40” να απομένουν και εκεί κρίθηκαν όλα.

Ο Κρις Μίντλετον επέστρεψε από τραυματισμό και πέτυχε 22 πόντους, ενώ Τζόρτζ Χιλ σε 33 λεπτά, τέσσερις από τους οποίους καθοριστικούς όπως διαβάσατε παραπάνω. Ο Τζέι Τζέι Ρέντικ έβαλε 29 κι ο Μάικ Σκοτ 22 (6/8τριπ.) για τους Σίξερς που έχουν τρεις σερί ήττες και ξαφνικά η διαφορά τους από τους τέταρτους Σέλτικς μειώθηκε στις δύο νίκες..