Μυθικός Ουέστμπρουκ: Τρίτη σερί σεζόν με τριπλ νταμπλ μέσους όρους! (Video)

2019-04-06T06:31:00+00:00 2019-04-06T06:31:00+00:00.

06/Apr/19 06:31

Μόλις τρεις ασίστ χρειάζονταν ο Ράσελ Ουέστμπρουκ για να “κλειδώσει” την τρίτη τριπλ νταμπλ σεζόν του στη σειρά! Το έκανε στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα των Θάντερ με τους Πίστονς με νίκης 123-110 της ομάδας του…

Ο “εκρηκτικός” γκαρντ έγραψε ξανά ιστορία αφού φυσικά κανείς άλλος παίκτης στο ΝΒΑ δεν έχει πετύχει τέτοιο κατόρθωμα! Πρόπερσι το έκανε για πρώτη φορά μετά τον Όσκαρ Ρόμπερτσον, πέρυσι το επανέλαβε και φέτος τρίτωσε το… καλό με τρία ματς να απομένουν.

Οι Θάντερ χρειάζονταν τη νίκη για να ξεφύγουν από την 8η θέση- άρα και τους Ουόριορς στον πρώτο γύρο των πλέι οφ- και παρά τους 45 πόντους του Μπλέικ Γκρίφιν με 9/14 τρίποντα (!!!) κατάφεραν να την κατακτήσουν με ένα +12 στην τέταρτη περίοδο!
Ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 30 πόντους, ο Ουέστμπρουκ είχε 19 με 15 ασίστ και ο Στίβεν Άνταμς τέλειωσε με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τώρα οι Θάντερ είναι έβδομοι αλλά μόλις με μισή νίκη διαφορά από τους Σπερς (νίκησαν στην Ουάσινγκτον με 129-112).
Αντίθετα, οι μέχρι πριν λίγο καιρό “σίγουροι” για τα πλέι οφ, Πίστονς, έχασαν για τρίτη σερί φορά και έπεσαν στην 8η θέση με μία νίκη ασφάλεια από τους ένατους Χιτ