Οι Ράπτορς στερούν από τους Χιτ τα playoffs! (video)

2019-04-07T20:54:59+00:00 2019-04-07T20:54:59+00:00.

07/Apr/19 20:54

Τι και αν ήταν βαθμολογικά αδιάφοροι; Oι Ράπτορς διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη απέναντι στους Χιτ και τελικά την πήραν, επικρατώντας με 117-109 στην παράταση!

Το Μαϊάμι έψαχνε απεγνωσμένα το θετικό αποτέλεσμα ώστε να παραμείνει σε τροχιά playoffs, αλλά το Τορόντο παρά το γεγονός πως δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο, δεν τα έκανε το χατίρι.

Η τετράδα των Σιάκαμ (23π, 10ρ), Λέοναρντ (23π), Γκριν (21π) και Πάουελ (23π) ήταν… φωτιά και στην παράταση έκανε τη διαφορά με επί μέρους σκορ 14-6, που μετέτρεψε το 103-103 της κανονικής διάρκειας στο τελικό 117-109.

Για λογαριασμό των Χιτ, πρώτος σκόρερ ήταν ο αειθαλής Ντουέιν Ουέιντ (21π, 5ασ), ο οποίος ενδέχεται να δώσει τα δύο τελευταία παιχνίδια της καριέρας του, αν η ομάδα του δεν καταφέρει τελικά να προκριθεί στα playoffs της Ανατολής.

Η ζημιά για τους φιλοξενούμενους έγινε επί της ουσίας στα σουτ δύο πόντων, εκεί όπου το Μαϊάμι ήταν πολύ άστοχο με ποσοστό μόλις 40%, αλλά και στην κακή μέρα που βρέθηκε ο Ντράγκιτς με μόλις 9 πόντους και 4/12 σουτ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι Χιτ βρίσκονται εκτός 8άδας με ρεκόρ 38-42 νίκες και βλέπουν τις πιθανότητες τους να μειώνονται σημαντικά, αφού οι Νετς (40-40), Μάτζικ (40-40) και Πίστονς (39-40) έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα.

Από την άλλη, οι Ράπτορς έχουν τερματίσει μαθηματικά στη δεύτερη θέση και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στον πρώτο γύρο των playoffs.