Πέισερς ημίχρονο, Σέλτικς τελικό με… μπασκετικό ξύλο! (video)

2019-04-14T21:36:24+00:00 2019-04-14T22:14:01+00:00.

14/Apr/19 21:36

Οι Σέλτικς έκαναν επίδειξη δύναμης στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στους Πέισερς, επικράτησαν τελικά με 84-74 και έκαναν το 1-0 στη σειρά!

Η Βοστώνη είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για να βρεθούν στους τελικούς του ΝΒΑ από την πλευρά της Αναντολής και όσοι παρακολούθησαν το δεύτερο ημίχρονο κόντρα στους Πέισερς, πρέπει να… τρόμαξαν.

Το σύνολο του Μπραντ Στίβενς πήγε στα αποδυτήρια κυνηγώντας στο σκορ με 38-45, όμως η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Η καταπληκτική αλλά και σκληρή άμυνα επέτρεψε στους Πέισερς να πετύχουν μόλις 8 πόντους στην τρίτη περίοδο και 21 στην τέταρτη, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί η ανατροπή και οι Σέλτικς να επικρατήσουν άνετα (84-74).

Όπως επιβεβαιώνει το σκορ, η ποιότητα του αγώνα δεν ήταν υψηλή, με τους νικητές να σουτάρουν με μόλις 28/77 σουτ (36.4%) και τους ηττημένους να απαντούν με 28/84 (33.3%).

Οι Σέλτικς κρατούν ωστόσο το θετικό αποτέλεσμα, με τους Ίρβινγκ (20π, 7ασ) και Μόρις (20π, 7ρ) να ξεχωρίζουν στην πρεμιέρα της σειρά των playoffs.

Αντιθέτως, οι Πέισερς είδαν παίκτες-κλειδιά όπως οι Κόλισον (6π, 3/11 σουτ), Τέρνερ (5π) και Σαμπόνις (7π) να βρίσκονται σε πολύ κακή ημέρα και μοιραία να μην αποτρέπουν την ήττα.