Πόρτλαντ: Με “καυτούς” Λίλαρντ-ΜακΚόλουμ έκανε δύσκολα το 1-0! (videos)

2019-04-15T00:08:31+00:00 2019-04-15T00:45:05+00:00.

15/Apr/19 00:08

Οι Πόρτλαντ Μπλέιζερς με εξαιρετικούς τους Λίλαρντ-ΜακΚόλουμ κέρδισαν στην έδρα τους, τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 104-99 και έκαναν το 1-0 στην σειρά του πρώτου γύρου των playoffs.

Από το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι με την βοήθεια της έδρας και παίρνοντας πόντους από τους Λίλαρντ-ΜακΚόλουμ, είχαν ένα προβάδισμα το οποίο τελικά πήγαν και στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 54-48.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε περισσότερο με την Οκλαχόμα να συνεχίζει να είναι άστοχη και τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα τους με 76-69. Στο τέταρτο και τελευταίο δωδεκάλεπτο, η “μάχη” ήταν σκληρή, με το Πόρτλαντ να προηγείται με 91-85 5 λεπτά πριν το τέλος και στο τέλος, πανηγύρισαν την πρώτη νίκη στην σειρά με 104-99.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Λίλαρντ με 30 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο ΜακΚόλουμ με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Καντέρ με 20 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ,μπλοκ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από την άλλη πλευρά προσπάθησαν, ο Ουέστμπρουκ που έκανε ένα ακόμα triple double με 24 πόντους (8/17 σουτ), 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ και ο Πολ Τζορτζ με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.