Μπλέιζερς: Λίλαρντ και Μακόλουμ… τσάκισαν τους Θάντερ! (Video)

2019-04-17T08:10:00+00:00 2019-04-17T08:12:43+00:00.

17/Apr/19 08:10

Ο Σι Τζέι Μακόλουμ πέτυχε 33 πόντους κι ο Ντάμιαν Λίλαρντ 29 για τους Μπλέιζερς που… τσάκισαν με 114-94 τους Θάντερ στο Πόρτλαντ και διατήρησαν το αήττητο της έδρας κάνοντας το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Στο πρώτο ημίχρονο οι Θάντερ ήταν μπροστά αλλά οι Μπλέιζερς ισοφάρισαν σε 54-54, αλλά στην τρίτη περίοδο άλλαξαν όλα.
Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα επί μέρους σκορ 37-21 με τον Λίλαρντ να τελειώνει το 12λεπτο με τρίποντο στην εκπνοή, τον Σεθ Κάρι να βάζει 2/2 απανωτά όταν το σερί “έτρεχε” και τους Θάντερ να είναι ανήμποροι να αντιδράσουν.

Άλλωστε μόνο ο Πολ Τζορτζ που έπαιζε με μπανταρισμένο τον ώμο (είχε ενοχλήσεις και μέσα στο ματς) έδειξε να το πιστεύει περισσότερο με 27 πόντους και μαζί τους ο Στίβεν Άνταμς που μέτρησε 16 με 7/8 σουτ.
Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ αντίθετα, παρότι άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 14 πόντους, 11 ασίστ και εννιά ριμπάουντ, ήταν τρομερά άστοχος έχοντας 5/20 σουτ και έξι λάθη στο παθητικό του.

Και να φανταστεί κανείς πως οι Θάντερ είχαν ρεκόρ 4-0 κατά των Μπλέιζερς φέτος, ενώ οι τελευταίοι μετρούσαν 10 σερί ήττες στα πλέι οφ μέχρι να πάρουν αυτά τα δύο πρώτα ματς της σειράς.