Μπακς: Ο Γιάνναρος “καθάρισε” τους Πίστονς με τη… σκούπα του! (Video)

2019-04-18T05:36:30+00:00 2019-04-18T05:36:30+00:00.

18/Apr/19 05:36

To τελικό 120-99 υπέρ των Μπακς λέει πως το ματς κύλησε εύκολα και το 2-0 τους στέλνει στο Ντιτρόιτ με αυτοπεποίθηση. Η αλήθεια είναι ότι οι Πίστονς ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι ο Γιάννης να πάρει τη… σκούπα τους και να τους “καθαρίσει” στην τρίτη περίοδο…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο MVP – στα δικά μας μάτια τουλάχιστον – του ΝΒΑ, πέτυχε 13 από τους 26 πόντους στο τρίτο 12λεπτο και οδήγησε την ομάδα του στο μεγάλο 35-17 αυτού του διαστήματος, όταν ουσιαστικά και πρακτικά εκμηδένισε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων για ένα “break”!
Ο Γιάννης τέλειωσε το ματς με 26 πόντους (11/18 σουτ, 3/5 βολές, 1/3τριπ.), 12 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο μπλοκ σε μόλις 30 λεπτά, ο Έρικ Μπλέντσο ήταν καταπληκτικός με 27 πόντους (11/19 σουτ), έξι ασίστ και τρία κλεψίματα και… απλά οι Μπακς δεν χάνουν αυτήν την πρόκριση.

Την τριάδα συμπλήρωσε ο Κρις Μίντλετον που πέτυχε 24 πόντους με 8/8 βολές και οκτώ ασίστ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Πατ Κόνατον ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους σε 31 λεπτά από τον πάγκο, 8/10 σουτ και εννιά ριμπάουντ! Πως να χάσεις;

Οι Πίστονς άντεξαν όσο μπόρεσαν χάρη στον Λουκ Κέναρντ (19π. με 4/6 τρίποντα), τον Ρέτζι Τζάκσον (18π.) και τον Αντρέ Ντράμοντ (18π., 16ριμπ.) αλλά χωρίς τον Μπλέικ Γκρίφιν δεν δείχνουν να έχουν τύχη να πάρουν έστω και μία νίκη.