ΝΒΑ: Η ανατροπή και το… ξύλο βγήκε από τη Βοστόνη! (Video)

2019-04-18T06:04:50+00:00 2019-04-18T06:04:50+00:00.

18/Apr/19 06:04

Για μία ακόμα φορά οι Σέλτικς δοκίμασαν τη συνταγή του (μπασκετικού) ξύλου για να νικήσουν τους Πέισερς. Και το κατάφεραν μάλιστα με ανατροπή και ένα τέλειο τέταρτο 12λεπτο!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Κάιρι Ίρβινγκ ήταν συγκλονιστικός πετυχαίνοντας 37 πόντους με 6/10 τρίποντα, έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ και οι Σέλτικς έκαναν το 2-0 στη σειρά επικρατώντας με 99-91 στη Βοστόνη!
Στο πρώτο ματς είχαν δεχτεί 74 πόντους και τώρα 91 θυμίζοντας άλλες εποχές του ΝΒΑ.

Αυτή τη φορά οι Πέισερς έδειχναν ικανοί για το “break” παρά τα ανδραγαθήματα του Ίρβινγκ. Οι Σέλτικς όμως πέτυχαν ένα φοβερό 31-12 στην τέταρτη περίοδο και γύρισαν το ματς κρατώντας αήττητη την έδρα τους. Τώρα πάνε στην Ιντιανάπολις με άλλον αέρα και φαίνεται πως θα είναι πιστοί στο ραντεβού τους με τους Μπακς.

Ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 26 πόντους με μία εξαιρετική εμφάνιση (3/6τριπ.) κι ένα “clutch” κάρφωμα στα τελευταία δευτερόλεπτα που ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη των Σέλτικς. Λίγα δεύτερα νωρίτερα, 12” πριν το τέλος, οι Πέισερς έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν (94-91) αλλά ο Ουές Μάθιους έκανε λάθος στην επαναφορά.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που πέτυχε 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πέισερς (4/8τριπ.) ενώ 15 έβαλε ο Θαντ Γιανγκ.