Μπακς: “Εξωγήινος” Γιάννης, με “σκούπα” το μεγάλο ραντεβού με Σέλτικς! (Video)

2019-04-23T06:28:38+00:00 2019-04-23T06:28:38+00:00.

23/Apr/19 06:28

Η ιστορία γράφεται από τους νικητές. Ο Γιάννης συνεχίζει να το κάνει, με τον πλέον επιβλητικό τρόπο…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Αντετοκούνμπο πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 41 πόντους στα πλέι οφ και οδήγησε τους Μπακς στη νίκη με 127-104 επί των Πίστονς, “σκουπίζοντας” τη σειρά με 4-0 και θα πάνε με το ίδιο σκορ στο μεγάλο ραντεβού των ημιτελικών της Ανατολής με τους Σέλτικς!

Ήταν η παρθενική πρόκριση του Γιάννη στο δεύτερο γύρο των πλέι οφ και η πρώτη των Μπακς από το 2001!

Πέτυχε 41 πόντους με 15/20 βολές, 12/23 σουτ (2/6τριπ.), ενώ πρόσθεσε εννιά ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο και τέσσερα μπλοκ!!! Το ένα καλύτερο από το άλλο… Όλα αυτά σε 32 λεπτά.

Οι Μπακς τα… χρειάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο όταν οι Πίστονς προηγήθηκαν με 20-8 και +10 προς το τέλος του ημιχρόνου καθοδηγούμενοι από τον ηρωικό Μπλέικ Γκρίφιν που έπαιζε με “ένα πόδι” (22π. συνολικά) και τον Ρέτζι Τζάκσον (26).
Στην τρίτη περίοδο όμως άλλαξαν όλα. Ο Γιάννης πέτυχε 16 πόντους, οι Μπακς είχαν υπέρ τους ένα επί μέρους 39-23 κι από το -6 του ημιχρόνου βρέθηκαν στο +10! Με ντεμαράζ συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με 32-19 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Ο Κρις Μίντλετον πέτυχε 18 πόντους, ο Έρικ Μπλέντσο πρόσθεσε 16 ενώ ένα πολύ γεμάτο βράδυ είχε ο Στέρλινγκ Μπράουν ως βασικός γκαρντ με εννιά πόντους, 13 ριμπάουντ και και έξι ασίστ…