ΝΒΑ: Ο υπέροχος Ντόνοβαν Μίτσελ κράτησε ζωντανούς τους Γιούτα Τζαζ! (Video)

2019-04-23T07:48:38+00:00 2019-04-23T07:48:38+00:00.

23/Apr/19 07:48

Ο υπέροχος Ντόνοβαν Μίτσελ αποφάσισε πως δεν ήρθε η ώρα να πάει αυτός κι ο Γιούτα Τζαζ στο σπίτι τους. Τουλάχιστον όχι ακόμα…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο χαρισματικός γκαρντ πέτυχε 19 από τους 31 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, οι Τζαζ πέτυχαν επί μέρους σκορ 31-12 σε αυτό το διάστημα (!) και έτσι νίκησαν με 107-91 τους Ρόκετς, μένοντας ζωντανοί στη σειρά (3-1)!

Οι Ρόκετς έδειξαν ικανοί στην τρίτη περίοδο (32-23) να πετύχουν τη “σκούπα” με τον Τζέιμς Χάρντεν να έχει ένα εύστοχο βράδυ με 30 πόντους συνολικά και 6/12 τρίποντα!
Πέρασαν μπροστά στο σκορ με +3 αλλά εκεί πήρε το “όπλο” του ο Μίτσελ που τέλειωσε το ματς με 31 πόντους 11/26 σουτ μεν, αλλά στην τέταρτη περίοδο είχε 19, τους 13 πόντους μέσα σε τρία λεπτά!

Ο Τζέι Κράουντερ ξεκίνησε στο “τέσσερα” και ήταν εκπληκτικός έχοντας 23 πόντους με 8/13 εύστοχα σουτ, ενώ πολύ καλός ήταν ο Ρίκι Ρούμπιο που είχε 18 πόντους (αλλά με 1/7τριπ.) και 11 ασίστ στο ενεργητικό του.

Φανταστείτε πως οι Τζαζ κράτησαν τους Ρόκετς στους μόλις 91 πόντους παρότι ο Ρούντι Γκομπέρ – ο κορυφαίος τους αμυντικός- αγωνίστηκε για 24 λεπτά φορτωμένος από νωρίς με φάουλ.

Ο Κρις Πολ είχε 23 πόντους, με οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ ενώ ο Έρικ Γκόρντον τέλειωσε με 16 για τους Ρόκετς που επιστρέφουν στο Χιούστον για να τελειώσουν εκεί τη σειρά. Έχουν όμως και άλλες τρεις ευκαιρίες…