Ράπτορς: “Μαγική” πρόκριση με σερί 4-0! (Video)

2019-04-24T06:21:34+00:00 2019-04-24T06:21:34+00:00.

24/Apr/19 06:21

Η ήττα στο πρώτο παιχνίδι από τους Μάτζικ ταρακούνησε τους Ράπτορς. Απάντησαν με σερί 4-0, το μεγαλύτερο που έχουν πετύχει ποτέ στην ιστορία τους στα πλέι οδφ…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Το Τορόντο διέλυσε με 115-96 το Ορλάντο στον πέμπτο αγώνα της μεταξύ τους σειράς και με σκορ 4-1 πέρασε για τέταρτη σερί φορά στην ημιτελική φάση της ανατολικής περιφέρειας!

Ο Καουάι Λέοναρντ πήγε στον Καναδά για να τους φτάσει ψηλότερα και μέτρησε 27 πόντους με 5/5 τρίποντα (!), ενώ ο Πασκάλ Σιάκαμ πρόσθεσε 24 (3/5τριπ.) για τους Ράπτορς που προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 37 πόντων! Ποτέ ξανά δεν είχαν τέτοιο προβάδισμα σε αγώνα της “postseason”.
Προηγήθηκαν με 20 πόντους στο ημίχρονο (35-19 στην πρώτη περίοδο) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά από τότε το ματς.

Ο Κάιλ Λάουρι με 14 πόντους (τους 12 στα πρώτα λεπτά του αγώνα) και εννιά τελικές πάσες συμπλήρωσε το τρίο για τους “Δεινόσαυρους” που τώρα θα αντιμετωπίσουν τους Σίξερς, έχοντας αυτοί το αβαντάζ της έδρας ως δεύτεροι στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

Ο Ντι Τζέι Όγκουστιν ήταν με 15 πόντους ο πρώτος σκόρερ στο τελευταίο ματς των Μάτζικ για φέτος. Από το 2010 δεν έχουν περάσει ποτέ τους πρώτο γύρο στα πλέι οφ.