Ρόκετς: Πρόκριση μέσω… άμυνας και πάνε για το ραντεβού με τους Ουόριορς! (Video)

2019-04-25T06:03:41+00:00 2019-04-25T06:03:41+00:00.

25/Apr/19 06:03

Οι Ρόκετς νικούν και μέσω… άμυνας. Ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 26 πόντους και οι Ρόκετς νίκησαν με 100-93 τους τραγικά άστοχους Γιούτα Τζαζ αποκλείοντας τους με 4-1!

Τώρα περιμένουν τους Ουόριορς στα ημιτελικά για το μεγάλο ραντεβού που πολλοί περιμένουν όλη τη χρονιά, ως επανάληψη των περσινών τελικών της Δύσης.

Οι εύστοχες βολές των Ρόκετς και οι πεταμένες ευκαιρίες που είχαν οι Τζαζ στο τελευταίο λεπτό έκριναν το παιχνίδι. Καμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν “καυτή”, αλλά τουλάχιστον οι Ρόκετς ήταν πιο συνεπείς με 44,4% στα σουτ, έναντι μόλις 37% των φιλοξενούμενων.

Φανταστείτε πως ο Ντόνοβαν Μίτσελ μέτρησε μόλις 12 πόντους με 0/9 τρίποντα και 4/22 σουτ συνολικά! Που να πας με τέτοια αστοχία; Πρώτος σκόρερ μάλιστα των Τζαζ ήταν ο Ρόις Ο’Νιλ με 18 πόντους κι όχι κάποιο από τα πρώτα ονόματα τους (Ρούμπιο 17 με 11 ασίστ ήταν αναλογικά ο κορυφαίος τους παίκτες, Γκομπέρ 9π. με 3/8 σουτ!).

Δίπλα στον Χάρντεν (που είχε 10/26 σουτ) στάθηκε με εξαιρετικό τρόπο ο Κλιντ Καπέλα (16π., 10ριμπ., 3μπλοκ) ο οποίος στο προηγούμενο ματς είχε αναπνευστικό πρόβλημα, ενώ από 15 πόντους είχαν ο Κρις Πολ και ο Έρικ Γκόρντον.