Κλίπερς: Πολύ σκληροί για να “πεθάνουν”, ξανά διπλό επί των Ουόριορς!!! (Video)

2019-04-25T07:26:51+00:00 2019-04-25T07:26:51+00:00.

25/Apr/19 07:26

Αυτοί οι Κλίπερς είναι πολύ σκληροί για να “πεθάνουν”. Με σπουδαίο παιχνίδι από τον Λου Ουίλιαμς που “καθάρισε” και πάλι τη νίκη, η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς επικράτησε με 129-121 μέσα στο Όκλαντ και μείωσε σε 3-2 το σκορ στέλνοντας και πάλι τη σειρά για ένα ακόμα παιχνίδι στο Λος Άντζελες!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Είναι η δεύτερη σερί ήττα των πρωταθλητών στο Όκλαντ και αυτό είχε ξανασυμβεί στους τελικούς του 2016 με τους Καβαλίερς!

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν μπροστά οι φιλοξενούμενοι που μπήκαν με +10 υπέρ τους στην τέταρτη περίοδο. Χάρη όμως στον απίθανο Κέβιν Ντουράντ που πέτυχε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 45 πόντους, οι Ουόριορς κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 118-117, με 2.40” να απομένουν στο χρονόμετρο.

Εκεί όμως “μίλησε” η κλάση του “Sweet Lou”. Ο Ουίλιαμς πέτυχε οκτώ σερί πόντους ξεκινώντας με έμμεσο τετράποντο και μέσα σε 1.20” έβαλε τους Κλίπερς μπροστά με 125-118 κρίνοντας την αναμέτρηση!!!

Ο Ουίλιαμς πέτυχε 33 πόντους με 12/19 εύστοχα σουτ και μόλις ένα εύστοχο τρίποντο (1/2)- αυτό όμως που άλλαξε πάλι τη ροή του αγώνα όπως σας το περιγράψαμε παραπάνω- ενώ μοίρασε και 10 τελικές πάσες.
Ο Ντανίλο Γκαλινάρι μέτρησε 26 (9/22 σουτ), ο Μόντρεζλ Χάρελ ήταν ασταμάτητος με 24 σε 27 λεπτά και 11/14 δίποντα, ενώ ο Πατ Μπέβερλι κράτησε τους Κλίπερς στο ενδιάμεσο κομμάτι του αγώνα έχοντας 17 πόντους (14 ριμπάουντ) με 5/11 τρίποντα!

Εκτός του φοβερού Ντουράντ (45 με 12/12 βολές και 5/12 τρίποντα), ο Στεφ Κάρι είχε 24 με 4/5 τρίποντα, ενώ ο Κλέι Τόμπσον σταμάτησε στους 22 πόντους αλλά με 4/11 εύστοχα σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα.

Δείτε τι έγινε στα τελευταία τέσσερα λεπτά με την ανατροπή των Ουόριορς και το comeback των Κλίπερς δια χειρός Λου Ουίλιαμς…