Σέλτικς: “Χειροπέδες” στον Γιάννη και άνετο μπρέικ με το… καλημέρα! (videos)

2019-04-28T21:16:55+00:00 2019-04-29T03:00:56+00:00.

28/Apr/19 21:16

Οι Μπόστον Σέλτικς ήταν οι μεγάλοι νικητές του game 1 των ημιτελικών της Ανατολής κόντρα στους Μπακς, κερδίζοντας μέσα στο Μιλγουόκι την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο με 112-90 και πλέον προηγούνται στην σειρά με 1-0, κάνοντας από νωρίς το πολυπόθητο break.

Εξαιρετικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Σέλτικς ειδικά στην άμυνα, “μπλοκάροντας” το παιχνίδι των Μπακς, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή στην δεύτερη περίοδο να προηγηθούν ακόμα και με 15 πόντους (40-25), όμως ο Γιάννης και οι συμπαίκτες του… “ξύπνησαν” και με σερί 15-0 ισοφάρισαν σε 40-40 και το πρώτο μέρος έληξε με την Βοστώνη μπροστά με 52-50.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο “Fyserv Forum”, η ομάδα του Μπραντ Στίβενς άρχισε πάλι να παίζει την γνωστή καλή της άμυνα και απέκτησε ξανά σημαντικό προβάδισμα με 76-65, ενώ έκλεισε το τρίτο δωδεκάλεπτο στο +17 (88-71) έχοντας επιμέρους σκορ 36-21 και προηγήθηκε ακόμα και με 21 πόντους!

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, οι Μπάκς με επιμέρους σκορ 9-4 μείωσαν σε 92-80 και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για ανατροπή. Όμως η Βοστώνη έχοντας περισσότερες επιλογές στην επίθεση και παίζοντας απίστευτη άμυνα, με 11-0 σερί έκαναν το σκορ 103-80 και “καθάρισαν” το game 1. Στο φινάλε πανηγύρισαν το μεγάλο break με 112-90!

Κορυφαίοι για τους Σέλτικς ήταν, ο εκπληκτικός Ίρβινγκ με 26 πόντους, 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ, ο Χόρφορντ με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 μπλοκ και ο Μπράουν με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους Μπακς, ο Γιάννης “πάλεψε” απέναντι στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της Βοστώνης με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ αν και άστοχος (7/21 σουτ), ενώ καλός ήταν και ο Μίντλετον με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Πλέον η σειρά συνεχίζεται με το game 2 (1/5) που και πάλι θα γίνει στο Μιλγουόκι, με τους Μπακς να χρειάζονται την νίκη για να ισοφαρίσουν την σειρά σε 1-1, πριν τα 2 παιχνίδια, που θα μεταφέρουν την έδρα της σειράς στην Βοστώνη…