Ουόριορς: Με Ντουραντ ΑΦΕΝΤΙΚΟ, 1-0 τους Ροκετς! (videos)

2019-04-29T00:13:27+00:00 2019-04-29T00:13:27+00:00.

29/Apr/19 00:13

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Ντουράντ και… “clutch” τον Κάρι κέρδισαν στον πρώτο ημιτελικό της Δύσης, τους πολύ καλούς αμυντικά Ρόκετς με 104-100.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του και παρότι το Γκόλντεν Στέιτ διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα, τελικά οι Ρόκετς κατάφεραν να πάνε στο… “χ” το game 1 στο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας σε 53-53.

Στο δεύτερο μέρος του πρώτου ημιτελικού, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα και να προηγούνται στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου, με 83-76 και τον Ντουράν να φτάνει τους 25 πόντους.

Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, οι Ρόκετς μείωσαν και πάλι το +7 των Ουόριορς και έδειξαν πως μπορούν να πετύχουν το μεγάλο break. 6 λεπτά πριν το φινάλε, το σκορ ήταν 89-87 για τους γηπεδούχους και όλα ανοιχτά ως προς τον νικητή. 1 λεπτό περίπου πριν το τέλος, οι Πρωταθλητές ήταν στο +5 (100-95), όμως με καλάθι και φάουλ ο Χάρντεν έκανε το σκορ 100-98.

Μπορεί ο Κάρι να έκανε με τρίποντο το σκορ 103-98 και φαινομενικά να… τελείωσε το ματς, όμως ο Χάρντεν μείωσε σε 103-100 και έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αστοχώντας σε τρίποντο. Τελικά οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με 104-100!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ντουράντ με 35 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Κάρι με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο ο Γκριν με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Χάρντεν είχε 35 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Γκόρντον με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Πλέον η σειρά θα συνεχιστεί με το game 2 (2/5) που θα διεξαχθεί εκ νέου στο Γκόλντεν Στέιτ, με τις δύο ομάδες να θέλουν πολύ την νίκη, αφού είναι ένα καθοριστικό ματς για την συνέχεια της σειράς.