Μπακς: Σαρωτική απάντηση Γιάννη – Μίντλετον και 1-1! (Video)

2019-05-01T06:32:34+00:00 2019-05-01T06:32:34+00:00.

01/May/19 06:32

Η ήττα στο πρώτο ματς θύμωσε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους Μπακς. Η απάντηση τους ήταν σαρωτική…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Έλληνας σούπερ σταρ επέστρεψε μετά το δύσκολο βράδυ που είχε στην πρεμιέρα των ημιτελικών, πέτυχε 29 πόντους (10 ριμπάουντ), ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 28 με επτά τρίποντα και οι Μπακς διέλυσαν με 123-102 τους Σέλτικς, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1 πριν αυτή μεταφερθεί στη Βοστόνη για τα επόμενα δύο παιχνίδια!

O Κρις Μίντλετον έδωσε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με πέντε τρίποντα (+6) αλλά στην τρίτη περίοδο έγινε η εκτόξευση με κορυφαίο τον Γιάννη που τέλειωσε το ματς με 7/16 σουτ (2/4 τρίποντα) και 13/18 βολές. Οι Μπακς έκαναν ένα επί μέρους 39-18, είχαν σερί 11-0 και 24-2 και εκεί “καθάρισαν” το παιχνίδι.
Την τριάδα συμπλήρωσε ο Έρικ Μπλέντσο με 21 πόντους, αλλά η άμυνα πάνω στον Κάιρι Ίρβινγκ γενικά για τους Μπακς (μόλις 9π. με 4/18 σουτ!) ήταν αυτή που ξεκαθάρισε τα πράγματα όπως και τα εύστοχα τρίποντα (20/47). Η διαφορά έφτασε ως και τους 31 πόντους!

Ο Μάρκους Μόρις με 17 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράουν με 16 ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ για τους Σέλτικς που βέβαια έχουν τώρα το αβαντάζ της έδρας. Αρκεί όμως;