Μπλέιζερς: Μεγάλο “break” ακόμα και με… κακό Λίλαρντ (video)

2019-05-02T06:56:45+00:00 2019-05-02T07:05:58+00:00.

02/May/19 06:56

Οι Μπλέιζερς μπορούν και χωρίς τον καλό Λίλαρντ. Το απέδειξαν μέσα στο Ντένβερ…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Σι Τζέι Μακόλουμ πέτυχε 20 πόντους, ο Ενές Καντέρ πρόσθεσε 15 και οι Μπλέιζερς νίκησαν με 97-90 τους Νάγκετς, παίρνοντας μαζί τους στο Πόρτλαντ το αβαντάζ έδρας καθώς ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1!

Σε ένα βράδυ που ο Ντάμιεν Λίλαρντ πέτυχε μόλις 14 πόντους – αμέσως μετά τους 39 που πέτυχε στο εναρκτήριο παιχνίδι των ημιτελικών της Δύσης- οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πόντους από τις άλλες σταθερές επιθετικές τους πηγές, αλλά και τον Ρόντνεϊ Χουντ που έβαλε 15 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο.

Η νίκη θα ερχόταν πιο εύκολα από ό,τι λέει το 97-90. Προηγήθηκαν με 15 πόντους στο ημίχρονο και 17 στην τρίτη περίοδο αλλά οι Νάγκετς γύρισαν το παιχνίδι μειώνοντας σε 95-90 ένα λεπτό πριν το τέλος, χάρη κυρίως στα πολλά επιθετικά (14) ριμπάουντ που πήραν σε αυτό το διάστημα (23 συνολικά!).
Ο Γιόκιτς (16π., 14ριμπ.) με τον Μίλσαπ (14π., 11ριμπ. τα 5 επιθετικά) έκαναν… πάρτι στη ρακέτα και οι πολύ άστοχοι Νάγκετς (6/29 τρίποντα, 34% εντός πεδιάς) μπήκαν στο παιχνίδι αλλά χωρίς τελικά να μπορέσουν να γίνουν απειλητικοί αρκετά για να πάρουν τη νίκη.