Μπλέιζερς: Ματς ΕΠΟΣ τεσσάρων παρατάσεων, “καθάρισε” ο Χουντ, μοιραίος ο Γιόκιτς!!! (Video)

2019-05-04T08:42:27+00:00 2019-05-04T08:42:27+00:00.

04/May/19 08:42

Τέσσερις παρατάσεις. Σχεδόν ισάριθμες ώρες αγώνα. ΤΟ ΕΠΟΣ του Πόρτλαντ βρήκε τους Μπλέιζερς νικητές με 140-137 στην τέταρτη παράταση και κράτησαν το πλεονέκτημα έδρας, φτάνοντας στο 2-1 της συγκλονιστικής αυτής σειράς!!!

Τι να πει και τι να γράψει κανείς για αυτή τη ματσάρα. Είναι το μόλις δεύτερο παιχνίδι στην ιστορία των πλέι οφ του ΝΒΑ που κρίνεται στο τέταρτο έξτρα πεντάλεπτο μετά το 1953 (Σέλτικς-Νάσιοναλς) με τον Χουντ να βάζει το μεγάλο τρίποντο περίπου 17” πριν το τέλος.

Αμέσως μετά κέρδισε φάουλ ο Νίκολα Γιόκιτς που έπαιξε- κρατηθείτε- 65 λεπτά (!), αλλά στάθηκε μοιραίος αφού έχασε την πρώτη ελεύθερη βολή. Έβαλε τη δεύτερη, ο Σεθ Κάρι πήγε στη γραμμή των βολών και με 2/2 έδωσε τη νίκη και το προβάδισμα στην ομάδα του συγκλονίζοντας το κοινό του Πόρτλαντ που πανηγύρισε έξαλλα…

O Σι Τζέι Μακόλουμ έκανε μυθικά πράγματα καθώς τέλειωσε το ματς με 41 πόντους (σε 60 λεπτά συμμετοχής!), παρότι στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε μόλις 13! Κράτησε δηλαδή ζωντανούς τους Μπλέιζερς ως και την τέταρτη περίοδο ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του στα πλέι οφ.
Ο Ντάμιεν Λίλαρντ είχε 28 σε 58′, ενώ ο παίκτης κλειδί των Μπλέιζερς, Ρόντνεϊ Χουντ πρόσθεσε 19 και ο Ενές Καντέρ 18 (15ριμπ.) σε 56′!

Ο Νίκολα Γιόκιτς “έγραψε” ένα απίστευτο τριπλ νταμπλ στα 65 λεπτά που έπαιξε, έχοντας 33 πόντους, 18 ριμπάουντ και 14 ασίστ στο ενεργητικό του, αλλά θα τον βαραίνει αυτή η χαμένη βολή που λογικά θα οδηγούσε στην πέμπτη παράταση! Με 34 τέλειωσε ο Τζαμάλ Μάρεϊ (56′) ενώ 22 σημείωσε ο Ουίλ Μπάρτον ερχόμενος από τον πάγκο…