Μπακς: ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΣ Γιάνναρος, νέο “break” και αγγίζουν τελικό στην Ανατολή!!! (Video)

2019-05-07T05:43:48+00:00 2019-05-07T05:43:48+00:00.

07/May/19 05:43

Κανείς δεν μπορεί να σταματήσει τον Γιάννη από το να οδηγήσει τους Μπακς στους τελικούς της Ανατολής. Ούτε οι Σέλτικς, ούτε ο… θεός ο ίδιος.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης ήταν διαστημικός και πάλι στη Βοστόνη, σημειώνοντας 39 πόντους με 16 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ κι από ένα μπλοκ και κλέψιμο, οδηγώντας τους Μπακς στην τεράστια νίκη με 113-101 και τη σειρά στο 3-1!!!

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με το σκορ ισόπαλο, ο Γιάννης αποσύρθηκε φορτωμένος με τέσσερα φάουλ. Εκεί όμως ανέλαβε δράση ο πάγκος των Μπακς που κέρδισε με 32-7 πόντους τον αντίστοιχο των Σέλτικς! Ο Τζορτζ Χιλ πέτυχε τους 9 από τους 15 πόντους του σε εκείνο το διάστημα και ο Πατ Κόνατον πρόσθεσε εννιά με δέκα ριμπάουντ και οι Μπακς ξέφυγαν με οκτώ πόντους διαφορά στο τέλος της περιόδου.

Και μετά… ανέλαβε ο Γιάννης. Πέτυχε τους 17 από τους 39 πόντους (15/22 σουτ, 7/10 βολές, 2/5τριπ.) του στην τέταρτη περίοδο (τους 12 από το “ζωγραφιστό”) και όποτε οι Σέλτικς απειλούν, αυτός βρισκόταν εκεί. Κάποια στιγμή μάλιστα οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 μείωσαν στους πέντε πόντους και εκεί ο Γιάννης πήρε ένα ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, μπλόκαρε ένα σουτ και πέτυχε ένα γκολ φάουλ κι άλλο ένα δίποντο, στέλνοντας ξανά τη διαφορά στο +10. Όλα αυτά που διαβάσατε μέσα σε 1.30 λεπτό! Από εκεί δεν επέστρεψαν ποτέ οι Σέλτικς…

Ο Έρικ Μπλέντσο είχε 13 πόντους αλλά και πολύ καλή δουλειά στην άμυνα πάνω στον Ίρβινγκ ενώ 13 πέτυχε κι ο Κρις Μίντλετον αλλά με 4/19 σουτ (7ασ.).

Ο Ίρβινγκ μέτρησε 23 πόντους και 10 ασίστ (αλλά με 7/22 σουτ) στο ίσως τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι με τη φανέλα των Σέλτικς, 20 έβαλε ο Αλ Χόρφορντ και 18 με 14 ριμπάουντ ο Μάρκους Μόρις που αναλογικά ήταν ο πιο μαχητικός παίκτης των γηπεδούχων. Με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ τέλειωσε το ματς ο Τζέισον Τέιτουμ…